Prečo sa niektorým ľuďom v živote darí, aj keď v detstve zažili viaceré ťažké veci? A prečo iným stres a traumatizácia spôsobujú v živote vážne problémy?
Prečo sú niektoré deti často choré? Prečo reagujú citlivejšie na stres, kritiku, ? Je to o prístupe rodičov, alebo je za tým aj čosi hlbšie?
Na tieto otázky máme dnes už vedecky podloženú odpoveď: odborník na zdravie detí, profesor Thomas Boyce o nich napísal knihu The Orchid and the Dandelion (Orchidea a púpava), v ktorej objasňuje, prečo reagujú rôzni ľudia na rovnaké podnety rôzne.
Prečo sú niektoré deti ako púpavy a dokážu vyrásť a kvitnúť prakticky kdekoľvek, a iné ako orchidey, takže reagujú citlivo na všetko, čo sa deje.
Barbora Mareková sa v podcaste Ľudskosť rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Janou Ashford o fyzickom aj mentálnom zdraví vysoko citlivých ľudí.
Rozprávajú sa o vedeckom poznaní a Janka hovorí o svojich pozorovaniach z psychologickej praxe. Vysvetľuje, čo potrebujú deti – orchidey, aby v živote prosperovali a ako sa o seba môžeme postarať, ak sme vysoko citlivý dospelý.
Spomenuté v podcaste:
- The Orchid and the Dandelion (Thomas Boyce)
Hostka odporučila aj knihu:
- Vysoce citliví lidé – Jak vzkvétat ve světě, který vás zahlcuje (Elaine N. Aron)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:35) O knihe Orchidea a púpava
(05:58) Prečo majú rôzne deti v tej istej rodine iné detstvo
(12:48) V čom vidíme u detí rozdiely v citlivosti
(20:36) Prečo sa bojíme vidieť realitu svojho detstva
(31:14) Praktické rady pre malé aj veľké orchidey
(53:00) Záver
_ Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected] _ Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty _ Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.