Kresťanské cirkvi stoja pred viacerými výzvami – na jednej strane sa opierajú o tradície, no zároveň sú súčasťou demokratickej spoločnosti, kde ženy nechcú byť v podriadenej role a kde rešpekt a rovnosť chcú cítiť aj queer ľudia.
Okrem výziev, ktoré si cirkvi potrebujú u seba spracovať, však organizované náboženstvo nesie aj rôzne prvky ľudskej, psychologickej či umeleckej múdrosti, ktorá zas môže inšpirovať sekulárnu spoločnosť.
V tejto epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so starokatolíckym kňazom Martinom Kováčom o význame inštitúcií a o tom, čo sú silné stránky organizovaného náboženstva, napríklad v téme osamelosti, v téme pomoci ľuďom v núdzi či vedomejšieho prežívania rôznych míľnikov v našich životoch.
Martin porozpráva príbeh vzniku starokatolíckej cirkvi a povie, čo ho na nej lákalo.
„Tá otázka je, nakoľko má cirkev slepo opakovať, čo sa dialo v minulosti a nakoľko má pripustiť aj dialóg s dobou, vedou a s ľuďmi okolo seba. Nakoľko si ich pripustiť k telu a podrobiť kritike aj vlastnú vieru. A myslím si, že v tomto je starokatolícka tradícia špecifická, lebo ona pripustila dialóg s modernitou,“ vraví v podcaste.
Martin má manželku a dieťa, takže sa rozprávajú aj o manželstve – a o tom, či má táto inštitúcia dnes ešte stále význam.
Hosť odporučil knihu:
- Slovensko a kultúra (Ján Lajčiak)
Kapitoly:
(00:00) Úvod
(02:42) Príbeh starokatolíckej cirkvi
(17:27) O dospievaní a začiatkoch v cirkvi
(34:02) Ako prvý krát sobášil lesby
(01:17:42) O manželstve a o otcovstve
(01:33:11) Záver
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
_
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
_
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.