Aké to je patriť na Slovensku k maďarskej menšine? Slam poetka Gyenge Veroni o tom vie hovoriť z vlastnej skúsenosti. Všimnúť ste si ju mohli niektorom z protestov “Slovensko je Európa”, kde vo svojom energickom prejave hladko striedala slovenčinu s maďarčinou.

V tejto epizóde Ľudskosti Veroni približuje, aké to bolo, vyrastať ako maďarské dievčatko v malej obci na Slovensku. Ako sa cítila doma, a v škole medzi deťmi.

Hovorí aj, ako sa jej rodina vyrovnávala s protimaďarskými náladami v spoločnosti, a ako sa cíti dnes, keď už maďarskú menšinu politici neriešia a svoju pozornosť presmerovali na iné menšiny.

"Naši rodičia nás vtedy učili, ako chodiť po ulici tak, aby sme nepútali pozornosť," vraví Veroni v podcaste. "Hovorili nám, že rozprávať sa máme potichu a keď na nás niekto začne kričať, že prečo nehovoríme po slovensky, je lepšie neodpovedať a ísť potichu preč, alebo smerom k niekomu, kto nás ochráni."

Barbora Mareková sa pýta aj na to, ako sa Veroni dostala k slam poetry a o čom bola báseň s ktorou vyhrala poetry slam v Maďarsku. A Veroni povie, ako sa osmelila hovoriť nahlas o tom, čo vidí, čo cíti a čo chce.

Hostka odporučila knihy:

Body Keeps the Score (Bessel van der Kolk) knihy Gábora Matého

Kapitoly:

(kapitoly v epizóde môžu byť v niektorých prípadoch o pár sekúnd posunuté)

(00:00:00) Úvod  

(00:01:56) Život v maďarskej komunite  

(00:24:00) O slam poetry  

(00:48:03) O maďarskej menšine v súčasnosti  

(01:13:23) Záver

_  

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

_  

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

_  

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.