Mnohí z nás ubytovali u seba ľudí z Ukrajiny. Niektorí zháňajú školy a krúžky pre ukrajinské deti, alebo nosia veci do centier pomoci. Utečenecká kríza však môže trvať dlho, takže dnešné nadšenie sa môže preklopiť do únavy, vyčerpania a nakoniec aj hnevu a polarizácie.
„Pri Ukrajinských rodinách je kľúčový pocit zmocňovania. Je pre nich dôležité, aby sa čo najrýchlejšie osamostatnili a vlastnili svoje životy. Musíme si dať pozor na to, aby sme z nich nevyrábali ľudí závislých na našej pomoci a podpore,“ hovorí Karin Andrášiková, ktorá sa venuje utečencom z Ukrajiny ako psychologička a aj ako sociálna pracovníčka.
Karin vyštudovala sociálnu prácu a psychológiu so špecializáciou na arteterapiu.
Venuje sa terénnej sociálnej práci, poradenstvu pre deti, mládež a rodiny a po vypuknutí vojny na Ukrajine poskytovala prvotnú psychologickú pomoc utečencom priamo na hraniciach.
V novej epizóde Ľudskosti sa s ňou Barbora Mareková rozpráva aj o mentálnom zdraví utečencov. Ako vyzerá traumatizácia ľudí, ktorí utiekli pred vojnou a čo potrebujú – tak deti, ako aj dospelí. Karin hovorí o tom, prečo by školy mali teraz zľaviť z akademických nárokov, a venovať zvýšenú pozornosť mentálnemu zdraviu detí – a to nie len ukrajinských, ale aj slovenských.
V podcaste rozoberú, ako sa správať k ľuďom z Ukrajiny, ktorí bývajú u nás, alebo v našom susedstve – tak, aby sme boli všetci a všetky v čo najväčšej pohode.
„Pomoc je dôležitá, no ak chceme zostať pri zmysloch, je žiaduce, aby sme žili svoje životy – aj s radosťami aj s kávou, aj s kinom a aj s víkendom v horách,“ vraví Karin Andášiková.
Hostka odporučila knihy:
– Vojna, ktorá zmenila Rondo (Romana Romanyšyn a Andrij Lesiv)
– Hľadanie zmyslu života / Napriek všetkému povedať životu áno (Viktor E. Frankl)
– Efekt pripútania (Peter Lovenheim)
–
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.