Pred pár týždňami sa z Ukrajiny vrátil slovenský tím forenzných expertov a kriminalistických technikov, ktorí pomáhali tamojším štátnym orgánom preskúmať a zaistiť dôkazy vo vyšetrovaní vojnových zločinov.

Na misii sa zúčastnil aj súdny lekár Norbert Moravanský. V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa ho Barbora Mareková pýta, ako túto cestu prežíval a čo sa počas nej naučil.

“Asi najťažší zážitok bolo, že človek sa pritom vracal do dokumentárnych filmov o druhej svetovej vojne. Videli sme zbombardované domy, obytné činžiaky, kde si ľudia vytvárali v predzáhradkách a na obrubníkoch kuchyne, ohníky, kde varili, krátko po tom, ako vôbec zistili, kto prežil. Ten ich život proste musel pokračovať. Museli v tých sutinách ďalej žiť.”

Doktor Moravanský rozpráva aj o tom, ako v mladosti dospel k rozhodnutiu, že bude súdnym lekárom, na ktorého učiteľa rád spomína ale aj o tom, čo zažil na stážach v zahraničí.

Vysvetľuje, prečo prečo má časť lekárov na Slovensku problém aktualizovať svoje názory a postupy podľa najnovších vedeckých poznatkov a prečo máme v slovenskom zdravotníctve problém priznať a zaznamenať pochybenia a brať si z nich poučenia do budúcna.

Rozprávajú sa aj o feminizme a o nedávnych článkoch denníka SME, v ktorých novinárka Michaela Žureková rozobrala sexizmus na lekárskej fakulte.

Spomenuté v podcaste:

– Checklist Manifesto, Complications, Being Mortal (Atul Gawande)

Hosť odporučil knihu:

– Líška (Frederick Forsyth)

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

Podporte vznik podcastu Ľudskosť a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast

Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme

Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.

See omnystudio.com/listener for privacy information.