Blízky vzťah k rodine, v ktorej sme vyrástli, nám môže prinášať radosť, aj úžitok. Niekedy je však vzťah dospelého dieťaťa s rodičom jednoducho pritesný. Hranice sú nejasné, alebo neexistujú vôbec. Takáto situácia je vyčerpávajúca a je témou mnohých ľudí, ktorí chodia na terapiu.
Na strane rodiča dospelého dieťaťa sa prílišné prepletenie, alebo “enmeshment”, prejavuje napríklad smútkom rodiča z toho, že sa mu dospelé dieťa málo venuje. Rodič mu často telefonuje, chodí na návštevy – často bez ohlásenia, v byte svojho dospelého dieťaťa sa správa ako vo svojom, dáva nevyžiadané rady a hodnotenia, komentuje partnera, či partnerku, či prístup k deťom.
Zo strany dospelých detí môže prílišné prepletenie s rodičom vyzerať napríklad ako pocit viny, či zodpovednosti za emócie rodiča. Dieťa má potrebu zachraňovať rodiča pred problémami, ale aj pred smútkom či frustráciou. Môže sa prejavovať aj ako nedôvera vo svoje vlastné schopnosti a ako strach robiť samostatné rozhodnutia a žiť svoj život po svojom – bez ohľadu na názory rodiča.
V novej epizóde Ľudskosti sa reportérka Barbora Mareková rozpráva s terapeutkou Máriou Kubišovou o tom, ako tento problém u seba spozorovať a riešiť. Mária vysvetľuje, ako vyzerá zdravý proces odstrihávania sa detí a rodičov a prečo v ňom v niektorých rodinách nastávajú problémy.
“V rodičovstve je sloboda priamo úmerná našej osobnej zrelosti. Svoje dieťa nevieme nezaťažiť, pokiaľ sme sami zaťažení. Nevieme mu odovzdať viac, ako sami máme” vraví Mária v podcaste.
Vysvetľuje tiež, prečo je zodpovednosť za vznik enmeshmentu na rodičovi a prečo zvyknú riešenie častejšie v terapii vyhľadávať častejšie deti.
Spomenuté v podcaste:
– text piesne “Dni ako komíny” (Živé kvety)
– Adult Children of Emotionally Immature Parents (Lindsay C Gibson)
Hostka odporučila knihy:
– Ako byť sám sebou (Carl R. Rogers)
– Spôsob bytia (Carl R. Rogers)
– Umenie milovať (Erich Fromm)
– Ku psychológii bytia (Abraham H. Maslow)
_
Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme
–
Ďakujeme, že počúvate podcast Ľudskosť.
See omnystudio.com/listener for privacy information.