Pocity ako sú hnev, smútok, či osamelosť nám nemusia byť príjemné, no sú pre nás užitočné. Pomáhajú nám zostať v bezpečí, napĺňať svoje potreby, byť v spojení so sebou a aj s inými ľuďmi.
Pod tlakom výchovy a životných okolností sa ale časť z nás naučí od svojho prežívania buď odpájať, alebo si začneme svoje pocity nesprávne vysvetľovať. Práca s emóciami je preto jedna z kľúčových tém v rámci psychoterapie a v rámci vzdelávania v oblasti medziľudských vzťahov.
V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou Janou Zemandl o úlohe emócií v našich životoch.
“To, k čomu najčastejšie vedieme klientov, je dostať sa k zvedomeniu svojich emócií,” hovorí Jana v podcaste. “Je to dôležité preto, aby sme vedeli, čo sa s nami deje a čo je našou hybnou silou. A aby sme sa mohli rozhodnúť, ako sa chceme hýbať.”
Vo svojej práci sa Jana sústredí predovšetkým na deti a ich rodičov a robí vzdelávanie v témach rodiny a vzťahov a je tiež spoluautorkou knihy Psychológia pre milujúcich rodičov. V podcaste vysvetľuje, ako sa na svoje prežívanie môžeme začať dívať inak.
“Napríklad emócia hnevu je veľmi zaujímavá, lebo za hnevom sa toho môže veľa skrývať. Môže za ním byť napríklad veľký smútok. Alebo bezmocnosť. Môže tam byť sklamanie, alebo osamelosť, čiže je dôležité dostať sa k jadrovej emócii, ktorá tam môže byť.”
Rozprávajú sa aj o tom, ako prejsť od emócií k rozpoznaniu svojich potrieb a ako nám na ceste k ich naplneniu môže pomôcť dobré stanovovanie hraníc.
Spomenuté v podcaste:
Psychológia pre milujúcich rodičov (Jana Bašnáková, Eva Vavráková, Jana Zemandl)
Hostka odporučila knihu:
Nedostatočný pocit vlastnej hodnoty (Heinz-Peter Röhr)
Nastavte zdravé hranice – Ako nájsť vnútorný pokoj a získať späť samého seba (Nedra Glover Tawwab)
_
Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast
_
Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]
–
Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty
–
See omnystudio.com/listener for privacy information.