Mnohí a mnohé z nás máme v hlave hlas, ktorý sa ozve vždy, keď sa nám nedarí. Hovorí nám, že sme zase v niečom zlyhali, že sme sa málo snažili a že sme neschopní. Prichádza aj vo chvíľach, keď sa cítime osamelo, alebo keď nás zaplaví dojem, že nám všetko ide horšie, ako ľuďom naokolo. U časti ľudí býva taký intenzívny, že sa stáva spúšťačom silných úzkostí, alebo depresívnych epizód.

Psychológovia a psychologičky označujú tento hlas pojmom vnútorný kritik.

V novej epizóde podcastu Ľudskosť sa Barbora Mareková rozpráva so psychologičkou a psychoterapeutkou Michaelou Trúchlou o tom, ako vnútorný kritik vznikol a ako sa môže prejavovať v našich životoch.

“Vnútorný kritik veľmi často pochádza z nášho rodinného prostredia a odráža to, ako sa k nám okolie správalo keď sme zlyhali,” vraví Michaela v podcaste. “Keď je náš vnútorný kritik príliš krutý, môže nás to paralyzovať. Cítime, že nedokážeme nič robiť, takže začneme scrollovať sociálne siete, aby sme sa nejak zabavili, ale v tom príde ten kritik znova, aby nám povedal, že nič nerobíme, a že sme celí na nič.”

Jedna z dôležitých zručností, ktorú sa môžeme naučiť v terapii preto je, ako sa so svojim vnútorným kritikom vysporiadať. A vedecké poznanie ukazuje, že v tomto procese je veľmi účinný sebasúcit.

Ľudia, ktorí dokážu na seba nazerať súcitne a láskavo v zložitých situáciách sú spokojnejší, majú lepšie vzťahy a lepšie zdravie, fyzické i mentálne. Sú tiež odolnejší – vedia lepšie zvládať rôzne záťažové situácie vo svojom živote.

Michaela vysvetlí, ako pomáha klientom a klientkám spozorovať svojho vnútorného kritika a pozvať ho do dialógu a hovorí aj o tom, ako môžeme začať zapájať sebasúcit sami u seba.

Spomenuté v podcaste:

– Radical Acceptance (Tara Brach)

Hostka odporučila knihy:

– Self Compassion a Fierce Self Compassion (Kristin Neff)

– Stalking Your Inner Critic (Sonja Straub)

_

Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast

_

Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na [email protected]

Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty

See omnystudio.com/listener for privacy information.