Hnojná brána
V knihe Nehemiáš čítame strhujúci príbeh obnovy hradieb a brán zničeného Jeruzalema. Zároveň však môžeme prežívať podobnú obnovu v našom živote. Čítame o dôsledkoch hriechu a neposlušnosti Bohu (zničené hradby a spálené brány Jeruzalema), zároveň však vidíme potrebu obnovenia aj v našich životoch dnes. Zborené hradby znamenajú absenciu jasných hraníc voči čomukoľvek, čo by mohlo ohroziť Boží život v nás a naše povolanie Božích detí. Nuž a spálené brány hovoria o neschopnosti nevpustiť nič, čo chce ničiť a zároveň o slabej otvorenosti veciam, ktoré môžu byť pre nás a našich blížnych bohatým prameňom radosti, pokoja, spoločenstva a rastu.
Ďalšia, v poradí piata brána Jeruzalema, na ktorú sa pozrieme, sa volala Hnojná brána:
Nehemiáš 3:14 A Hnojnú bránu opravil Malkiáš, syn Rechabov, knieža okresu Bét-hakkérema. Ten ju vystavil a postavil jej vráta s jej zámkami a s jej závorami.
Najpravdepodobnejšie ide o Črepinovú bránu, ktorá je spomenutá v knihe proroka Jeremiáša: Takto riekol Hospodin: Choď, kúp si hlinený krčah od hrnčiara, vezmi so sebou niektorých zo starších ľudu i zo starších kňazstva, vyjdi do údolia Ben Hinnóm, ktoré je pri vchode do Črepinovej brány, a hlásaj tam slová, ktoré ti poviem. (Jer 19,1-2)
Táto brána viedla na smetisko a teda bola dôležitá pre hygienu v meste. Pre nás symbolizuje našu úroveň duchovnej hygieny, našu schopnosť rozoznávať čo je smetím a čoho sa potrebujeme zbaviť.
Ale čo mi bolo ziskom, uznal som pre Krista za stratu. A iste aj pokladám všetko za stratu pre nekonečne vzácne poznanie Ježiša Krista, svojho Pána, pre ktorého som všetko stratil a všetko pokladám za smeti, aby som Krista získal. (F 3,7-8)
„Všetko pokladám za smeti…“ – V našom živote sú veci, ktoré sú len smeťami a špinia našu cestu s Bohom. Pavol o tom hovorí takto: Milovaní, keďže teda máme také zasľúbenie, očisťme sa od všetkých poškvŕn tela i ducha a v bázni Božej dokonajme svoje posvätenie.(2K 7,1)
Zaujímavé je, že túto bránu obnovoval muž, ktorého hebr. meno Malkíjah znamená „Môj kráľ je Hospodin“ a bol kniežeťom okresu BétHakkerem, čo v preklade znamená Dom vinice. Bez toho aby sme Nášho Boha urobili skutočne našim kráľom, nebudeme vedieť niesť ovocie. O tom hovorí 15.kap. evanjelia Jána. Jednoznačné rozhodnutie zbaviť sa smetí a neplodných vecí z nášho života prichádza vtedy, keď sa rozhodujeme úplne sa poddať Pánovi ako Kráľovi. Vtedy sa rozhodujeme zostávať v Ňom a zbavujeme sa všetkého, čo nám v tom akokoľvek bráni. A vtedy prichádza do nášho života aj orezávanie.
Práve táto Hnojná brána predstavuje našu ochotu a schopnosť vykročiť na smetisko a vyniesť tam všetko, čo patrí naozaj len a len na smetisko.
V našom živote je veľa vecí, ktoré by sme mali pri Hnojnej bráne odhodiť. Keď cez Slovo a Ducha vidíme veci, ktoré sú v skutočnosti len smeťami a špinia našu vieru, odhoďme ich! Dovoľ Pánovi, aby ti ukázal, čo musí ísť preč z tvojho života…
Celá séria: https://www.youtube.com/playlist?list=PL9SIIgp-I4_V6KGZSq5GL6K8Y8zKux6aa