Refinancovať úver na bývanie je možné aj počas pandémie ochorenia covid-19, ani odklad splátok automaticky neznamená stopku, tieto prípady sa posudzujú individuálne. Vo všeobecnosti sa refinancovanie vyplatí najmä vtedy, keď klient nežiada žiadne dodatočné peniaze, teda nezvyšuje istinu úveru ani nepredlžuje jeho splatnosť.
Akú úlohu pri refinancovaní zohrávajú finanční sprostredkovatelia? Dostane klient lepšiu úrokovú sadzbu, keď v čase refixácie povie svojej banke, že chce odísť? A od čoho to závisí?
Ako sa posudzuje príjem zo zahraničia? A ako príjem z vlastnej jednoosobovej eseročky? Vidia banky riziko v tom, ak sám seba zamestnávam v takejto eseročke? Je možné si vziať hypotéku oproti budúcim príjmom, napríklad v prípade, že kupujem druhý byt a chcem ho prenajímať?
Počas clubhouse diskusie Ako na peniaze odpovedali na otázky Adama Valčeka a poslucháčov Andrej Zaťko, CEO 365.bank a Poštovej banky, Gabriel Balog, riaditeľ divízie obchodu 365.bank a Poštovej banky, a Zuzana Žemlová, členka predstavenstva 365.bank a Poštovej banky zodpovedná za oblasť riadenia rizík.
Pozn.: Podcast je záznamom diskusie vysielanej na sociálnej sieti Clubhouse 24. februára 2021; nahrávanie sa realizovalo v súlade s komunitnými pravidlami, všetci spíkri (vrátane vyvolaných poslucháčov) poskytli písomný súhlas s nahrávaním.