Pred februárom 2022, keď boli Ruské vojská nastúpené pri Ukrajinskej hranici, väčšina expertov hovorila, že Rusko len napína svaly, ale Putin nie je taký blázon, aby naozaj zaútočil.

Veľmi rýchlo sme museli zmeniť rétoriku a dnes sa už bavíme o potencionálnom použití jadrových, alebo taktických jadrových zbraní a experti tiež donedávna hovorili, že Putin nie je až taký blázon, aby ich použil.

No ako sa vojna ďalej vyvíja a my sledujeme Ruskú rétoriku a ich vnútorné burcovanie do apokalyptickej vojny, možnosť použitia jadrovej bomby nie je už taká nemysliteľná. Žiaľ. Aj keď som tomu teda nerád, no asi by sme mali otvárať aj túto tému.

My civilné obyvateľstvo Slovenskej Republiky mnoho na tom, či Rusko použije alebo nepoužoje jadrové zbrane veľmi neovplyvníme. No našu reakciu na potencionálne použitie niečoho takého ovplyniť môžeme. 

A či vôbec zaváži, ako by sme sa v takej situácii zachovali, čo by sme mali alebo nemali robiť a od čoho všetkého to závisí je predmetom našeho dnešného rozprávania s Romanom Ďurčaťom.

Roman pracuje ako vedúci laboratórií radiačnej kontroly okolia v Slovenských elektrárňach pre Mochoveskú jadrovú elektráreň.

  • Mám sa skryť?
  • Ako dlho mám ostať doma?
  • Mám cestovať v smere od výbuchu?
  • Od čoho všetkého závisí miera nebezpečenstva?
  • Koho počúvať a koho nie?