Branislav Kováč, v súčasnosti partner a konateľ spoločnosti VGD SLOVAKIA s. r. o., daňovo poradenskej a audítorskej spoločnosti, v ktorej vedie daňové a právne oddelenie. Špecializuje sa predovšetkým na oblasť medzinárodného zdaňovania, fúzií, akvizícií, transferového oceňovania, DPH a priamych daní. Okrem iného je členom prezídia slovenskej komory daňových poradcov (SKDP).

Po veľmi úspešnej epizóde NRoP007 o začiatkoch podnikania, sme p. Kováča pozvali opäť. Tentokrát sme sa rozprávali o jednej z najdôležitejších povinností podnikateľa, o povinnosti platiť dane. Tiež o asignácii dane a zdaňovaní dividend . Viac už v epizóde.

Čo je to IČO, DIČ a IČ DPH?

IČO – Identifikačné číslo organizácieJe jedinečné 8 miestne neutrálne (nevypovedajúce) číslo, ktoré sa používa na jednoznačnú identifikáciu organizácie. Prideľuje sa každej právnickej osobe a každému podnikateľovi. Spôsob jeho tvorby určuje štatistický úrad. Je nemenné počas celej doby právnej existencie právnickej a fyzickej osoby vedenej v registri organizácií. To znamená, že každej právnickej osobe a každému podnikateľovi sa prideľuje len jedno identifikačné číslo. Pridelené identifikačné číslo sa nesmie prideliť inej právnickej osobe alebo inému podnikateľovi, a to ani v prípade zániku právnickej osoby alebo podnikateľa, ktorému bolo pridelené.

DIČ – Daňové identifikačné číslo (DIČ číslo)
Je jedinečné 10-miestne číslo. DIČ prideľuje daňovému subjektu správca dane (Daňový úrad) pri registrácii na dani z príjmov, spotrebných daniach, miestnych daniach a podobne. Podnikateľ je povinný ho uvádzať na všetkých daňových dokladoch, ktoré vydáva a tiež aj pri styku s úradmi. Ak sa stane podnikateľ platcom DPH, nemusí uvádzať DIČ a namiesto toho uvádza IČ DPH. Zoznam nie je verejný.

IČ DPH
Je identifikačné číslo pre daň DPH (IČ DPH číslo) Prideľuje ho správca dane ( Daňový úrad) osobám registrovaným pre daň z pridanej hodnoty. iČ DPH je zhodné s daňovým identifikačným číslom (DIČ), obsahuje však naviac prefix „SK“ pre Slovensko.

Priama daň
Je štátna alebo miestna daň, ktorá je platená priamo osobou, ktorej sa týka (daňovník, platiteľ dane). Štátnou daňou je daň z príjmov. Daňou z príjmov označujeme daň, ktorej predmetom sú v zásade všetky príjmy resp. výnosy danej fyzickej alebo právnickej osoby okrem výnimiek.

DPH – daň z pridanej hodnoty
Je v súčasnosti vo svete základný typ univerzálnej nepriamej dane a jeden z hlavných príjmov štátneho rozpočtu. Všeobecným dôvodom zavedenia daní je príjem štátneho rozpočtu tej krajiny, na území ktorej je vykonávaná ekonomická aktivita. Pomocou DPH je zdaňovaná spotreba.

Asignácia dane (tzv. 2 % z daní)
Je právo daňovníka použiť určitú časť ním zaplatenej dane z príjmov na osobitné účely.

Zaujímavé linky z podcastu: Daňový kalendár SR – http://danovykalendar.sk Portál daňovej správy – (Finančná správa SR) – https://www.financnasprava.sk Ústredný portál verejnej správy – https://www.slovensko.sk Živnostenský register SR – https://www.zrsr.sk Obchodný register SR – http://www.orsr.sk

Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:

O PROSIGHT Slovensko – https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy – https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) – https://www.facebook.com/narovinu

Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ – https://www.narovinu.online