Pojem „syndróm vyhorenia“ nepoznáme dlho. Prvýkrát sa o ňom zmienil vo svojej štúdii doktor Herbert Freudenberger len nedávno – v polovici sedemdesiatych rokov minulého storočia. V 90tych rokoch sa o ňom začalo intenzívnejšie rozprávať v súvislosti s našim pracovným životom, najmä pri tzv. pomáhajúcich povolaniach (lekári, zdravotné sestry, učitelia, špeciálni pedagógovia).
Hovorí sa, že syndrónom vyhorenia trpí okolo 10% dospelej populácie západných krajín. U pomáhajúcich povolaní dokonca 30 až 40%. Doteraz neexistuje jednotná ustálená definícia. Jedna z nich hovorí, že ide o stav úplného duševného, emocionálneho a telesného vyčerpania, ktoré sprevádza strata motivácie a chuti do práce.
Dôsledky môžu byť vážne. Od zníženého až nulového pracovného výkonu až po panické záchvaty, strach, nechutenstvo a depresie.
V dnešnej epizóde sa porozprávame s Máriou Friedmannovou veľmi osobne o tom, ako to celé môže vzniknúť, čo môžu byť hlavné príčiny a ako sa s tým dá bojovať.
Prečítajte si viac o syndróme vyhorenia a urobte si test (Zdravotéka):https://zdravoteka.sk/magazin/syndrom-vyhorenia-mate-ho-aj-vy-urobte-si-online-test/
Podcast NA ROVINU O PODNIKANÍ je doplnením interaktívneho vzdelávacieho ekosystému spoločnosti PROSIGHT Slovensko:
O PROSIGHT Slovensko – https://www.prosight.sk/o-nasO PROSIGHT Academy – https://www.prosight.sk/prosight-academyVerejné prednášky NA ROVINU (Facebook stránka) – https://www.facebook.com/narovinuPodcast NA ROVINU O PODNIKANÍ – https://www.narovinu.online