Putinovu agresiu má oslabiť séria embárg. Po stopke na dovoz jeho ropy po mori a následných cenových stropoch prinácha najnovšie embargo na produkty z jeho ropy. S logickým dôsledkom tlaku na ceny pohonných látok.

 

Možné dôsledky nového embarga rozoberieme s analytikom Radovanom Potočárom. „Bude opäť parametrom, ktorý bude vstupovať do celej bilancie tak, že ceny potlačí hore“, tvrdí analytik portáluenergie.

 

Embargo na ropné produkty z ruskej ropy rieši aj Slovnaft, hovorí pritom o novej a drahej „závislosti“ od ropovodu Adria z Chorvátska. Budeme počuť Antona Molnára, hovorcu Slovnaftu.

 

V druhej časti podcastu sa pozrieme na ničivé zemetrasenie, ktoré zasiahlo Turecko a Sýriu a zaznamenali ho aj zariadenia u nás. So geológom Jánom Madarásom z SAV.

 

„Je to v oblasti, kde takéto zemetrasenia sa v podstate s periódou možno desiatich rokov vyskytujú pravidelne. Je to daň za to, akú geologickú stavbu má celá táto oblasť,“ hovorí v podcaste geológ Madarás.  Podľa neho môžeme v najbližších hodinách očakávať ďalšie dotrasy Zeme v tejto oblasti. „Ide o to, že sa veľmi významne pohla veľmi významná časť východo-anatolského zlomu, ktorý má dĺžku okolo 600 kilometrov, z toho tých 300 kilometrov je v zóne tohto súčasného zemetrasenia, takže dajú sa tam očakávať rôzne prekvapenia v tom negatívnom slova zmysle.“

 

Podcast pripravili Jaroslav Barborák a Denisa Žilová.