Ivan Korčok chce byť v zahraničnej politike aktívnejší, ako doterajší prezidenti. Myslí si, že koalícia má dohodu na kandidatúre Petra Pellegriniho. Predseda parlamentu to však nedávno poprel.

„Z toho vyplýva jedno a to čo ponúkam aj ja: byť nezávislým kandidátom a tým, ktorý ponúka a zebezpečuje rovnáhu. Je otázka, či iný kandidát takúto rovnováhu môže ponúknuť,“ uviedol dnes na tlačovej konferencii, kde oznámil, že už vyzbieral dostatočný počet podpisov a začína s prvou fázou kampane.

Príbeh Ivana Korčoka je iný ako Zuzany Čaputovej, a preto môže osloviť voličov iným spôsobom, myslí si politológ Pavol Hardoš. Podľa neho môže Korčok osloviť aj voličov, ktorý by ho nevolili, keby bol lídrom politickej strany. Približuje totiž, že ľudia môžu v prezidentských voľbách vyberať iný typ politika, než akým dali hlas v parlamentých voľbach.

Ivan Korčok zároveň hovorí, že jedna z tém, ktorú chce dať do popredia je vlastenectvo. Podľa politológa je to pozitívny strategický krok. „Vnímam tento krok ako signál, že nechce nevyhnutne osloviť nacionalistov, ale považuje za dôležité prevziať tému vlastenectva spôsobom, ktorý ju neprenechá autoritárskym a šovinistickým silám,“ približuje v podcaste.

Približuje aj opatrnosť, ktorú vidieť v začiatkoch kampane Ivana Korčoka. „Opatrnosť v začiatkoch kampane je určite na mieste. Byť opatrný, aby neznepriatelil niektorých sympatizantov, ktorí by za neho mohli hlasovať v prvom, prípadne v druhom kole.“

Podľa neho bude Ivan Korčok vnímaný ako kandidát opozície alebo vyzývateľ súčasnej vlády a v neskoršej fáze kampane sa bude musieť vyhraňovať voči krokom vlády.

V podcaste tiež budete počuť:

– Na čom môže strácať Peter Pellegrini (ak by sa rozhodol kandidovať),

– a prečo teda nemá nič isté,

– či sa môže vyprofilovať aj neznámy kandidát a zamiešať karty,

– prečo volia voliči inak v prezidentských voľbách a inak v parlamentých.

Podcast nahrala Denisa Hopková.