„Ruská strana o značnú časť tiel nejaví záujem. Tá väčšia časť ruských vojakov zostáva v špeciálnych priestoroch a čaká sa, čo s nimi bude,” opisuje v podcaste novinárka Harkotová.
Traja slovenskí súdni lekári, antropológ a štyria kriminalistickí technici sa vrátili z Ukrajiny, kde pomáhali pri vyšetrovaní vojnových zločinov. Celú misiu s nimi absolvovala aj naša reportérka Stanislava Harkotová.
„Ich charakter práce bol skôr mapovať obete vojny a odoberať vzorky DNA pre prípad, že by sa niekto snažil nájsť obete. Zároveň ich budú využívať v prípadných trestných konaniach. Naši experti prezerali ruských vojakov,” opisuje v podcaste novinárka Harkotová, ktorá strávila čas so slovenskými expertmi, ktorí pomáhali pri vyšetrovaní prípadov na Ukrajine.
Mimoriadna situácia, akou vojna bezpochyby je, si vyžaduje mimoriadne riešenie. Zákon Lex Ukrajina, ktorý bol schválený po ruskej invázii na Ukrajinu, stále ukrajinským učiteľom veľmi nepomáha. Tí po novom už nemusia doložiť čestné vyhlásenie o bezúhonnosti ani absolvovať psychologický posudok o psychickej spôsobilosti, ak požiadajú ukrajinské ministerstvo vnútra o odpis z registra trestov. Toto uľahčenie zamestnať sa nestačí. Problémom ostáva uznávanie dokladov o vzdelaní. Trvá to dlho a stojí to veľa peňazí.
Ako vyriešiť tento problém? Má vôbec ministerstvo školstva záujem pomôcť učiteľom a deťom z Ukrajiny? Poslanci pripravili novelu zákona, ktorá má celý proces od júna zjednodušiť. „V návrhu je asi len päť slovíčok doplnených,“ hovorí Viktor Križo zo Slovenskej komory učiteľov. Pomôže to teda? „Myslím si, že aj táto novela bude veľmi nápomocná, aj keď ju veľmi kritizujú,“ hovorí v podcaste poslankyňa z hnutia Oľano, spoluautorka novely zákona o uznávaní dokladov, Mária Šofranko.
Je uznávanie dokladov posledným problémom Ukrajincov v školstve?
Podcast nahrávali Denisa Hopková a Denisa Žilová.