Niečo pre našu generáciu doteraz zdanlivo až nepredstaviteľné sa stalo hroznou skutočnosťou: Európu zachvátila vojna. Rusko brutálne, zákerne a nevyprovokovane napadlo svojho suseda: Ukrajinu. Agresorom je v tomto prípade teda jasne a jednoznačne Rusko a jeho prezident Vladimír Putin, ktorý vyhlásil plán demilitarizovať a denacifikovať Ukrajinu teda preložené do slovenčiny svojho suseda vojensky jednoducho zničiť.
Bezpečnostná rada OSN má práve dnes hlasovať o rezolúcii, ktorá by čo „najdôraznejšie“ odsúdila ruskú vojenskú agresiu proti Ukrajine. Tomáš Mareček však tvrdí, že jej šance sú obmedzené pre právo veta, ktorým disponuje Rusko v Bezpečnostnej rade OSN. Šancu na prijatie takejto odsudzujúcej rezolúcie vidí na pôde Valného zhromaždenia OSN, v ktorom nemá žiadny člen právo veta. Má teda medzinárodné právo nástroje, ako si vynútiť mier? Téma pre Lukáša Marečka z katedry medzinárodného práva a medzinárodných vzťahov právnickej fakutly UK. A aké nástoje má v rukách v tejto bezprecedentnej situácii Sveroatlantická aliancia, ktorej členom je aj Slovensko?
„V tomto štádiu Nato pre Ukrajinu nemôže urobiť veľa“ – tvrdí niekdajší šéf Zastúpenia SR pri Nato a aktuálny parlamentný poslanec Tomáš Valášek. Čo Aliancia musí robiť a o čom sa idú lídri na (dnešnom) sumite baviť, sú opatrenia na posilnenie obrany nás, členských krajín Aliancie“, dopĺňa politik.
V druhej časti dnešného podcastu sa pozrieme do Banskej bystrice kde sa práve dnes začína súd v jednej z najväčších korupčných káuz minulej vlády v kauze Dobytkár
Počúvate aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši a to aj v tejto bezprecedentnej dobe praje Braňo Dobšinský