Hrozí nám kolaps zdravotníctva? Takmer 3000 tisíc lekarov je ochotných po lete podať výpoveď, ak vláda nezačne riešiť alarmujúcu situáciu v zdravotníctve a nebude rešpektovať ich požiadavky. Mnohí lekári v nemocniciach chýbajú už dnes a po troch vlnách covidu tam situácia nie je najpokojnejšia.
O téme sa rozprávame s lekárom a šéfom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským.
„To, čo môže nastať Slovensko už zažilo v roku 2011, kedy dalo ani nie 2-tisíc lekárov výpoveď a musel nastať núdzový stav. Na pár dní boli nemocnice ochromené, žiaľ. My sa do tohto stavu nechceme dostať, a preto robíme všetko preto, aby vláda začala konať ešte pred výpoveďami,” hovorí v podcaste.
Nespokojní sú aj záchranári a čakajú na krok vlády. Aj tí nám odchádzajú a hovoria o zlých podmienkach. „Požiadavky od našich kolegov sú také, že to chcú zabaliť a odísť. Nebudeme robiť masívne protesty, nechceme brať pacienta ako rukojemníka, lebo to nie je cesta. Ale môže sa stať, že ak naši kolegovia odídu, na niektorých staniciach nebude mať kto pracovať,” opisuje nálady medzi záchranármi šéf komory František Majerský.
Budete počuť aj stanovisko ministerstvo zdravotníctva.
V druhej časti dnešného podcastu sa Adam Oleš venuje téme klimatickej zmeny, ktorá môže do Európy priniesť viac tropických ochorení. O téme sa rozprával s virológom Slovenskej akadémie vied Borisom Klempom.
Podcast pripravili Denisa Hopková a Adam Oleš.