Ján Jenčo pracuje ako šéf inšpekcie životného prostredia už takmer tri roky. Minulý rok mu bol ponúknutý úplatok za poskytnutie informácií. On sa však nenechal zlákať, kontaktoval políciu a niekoľko mesiacov pôsobil ako civilný agent v utajení. Po policajnej razii v jednej advokátskej kancelárii sa jeho príbeh stal verejne známym.
Inštitút civilného agenta je širšej verejnosti pomerne neznámy, hoci ide o jeden z najefektívnejších spôsobov, ako odhaliť korupciu. Vďaka spolupracujúcim agentom môže totiž polícia korupčné praktiky zachytiť priamo na zvukovo-obrazový záznam a zozbierať si dostatočné množstvo dôkazov.
Ján Jenčo v podcaste Neumlčaní vysvetľuje, ako začala jeho spolupráca s políciou a čo všetko zažil v role civilného agenta: “Zaujímavé je, že za celé tie mesiace slovo ,úplatok´ ani nepadlo. Tváril sa ako môj kamarát, najprv sa ma pýtal na môj súkromný život a až neskôr prešiel k veci, čo vlastne potrebuje.”
Polícia prípad stále vyšetruje, prebieha prípravné konanie, a hoci nie je uzavretý, Ján Jenčo je už dnes príkladom pre úradníkov v tom, ako sa majú zachovať, keď sa stretnú s korupciou v práci.
Vypočujte si podcast Neumlčaní, ktorý pre vás pripravuje Úrad na ochranu oznamovateľov v produkcii denníka SME. Každý prvý štvrtok v mesiaci sa v ňom zhovárame so slovenskými whistleblowermi. Teda s ľuďmi, ktorí odhalili korupciu, podvody či iné porušovanie zákonov v práci a rozhodli sa to oznámiť. A vďaka tomu ochránili verejný záujem.
–
Ak nám chcete poslať odkaz alebo tip na hosťa, napíšte nám na [email protected].
–
Ak nám chcete oznámiť porušovanie zákonov v práci, ktoré má dopad na verejný záujem, napíšte nám cez náš formulár na oznamovanie protispoločenskej činnosti.