Alkohol sprevádza ľudstvo od počiatku jeho známej histórie. Staroveké mýty tvrdia, že alkoholické nápoje, najmä víno, darovali ľudstvu božstvá. Avšak zároveň nastúpil aj boj proti nemiernemu požívaniu alkoholu. V starovekej Číne bol za opilosť trest smrti, Konfucius a Budha v 6 storočí pred n.l. pitie kategoricky zakazovali. V starej Indii boli za opilosť vykonávané kruté tresty, ako nútenie piť vriacu tekutinu, vypaľovali im na čelo znak. V starom Egypte stáli pred hostincami kostry s výstrahou „memento mori“, starí Gréci mali rozvinutú prevenciu a negatívnu propagandu najmä pre mládež, v starej Sparte opitých vystavovali ako odstrašujúci príklad, Mohamed stanovil telesné tresty za pitie a podobne.
Čo je však pre jedného zdrojom inšpirácie, je pre iného bránou do pekla závislosti. Je jednorázové užitie psychoaktívnych látok nebezpečné? A kedy sa experimentovanie zmení na skutočnú závislosť? Mimoriadne znepokojivý je v súčasnosti trend užívania alkoholu a drog u čoraz mladších vekových kategórií. Odpoveď na nikdy nestarnúcu otázku „pijem veľa?“ hľadáme v dnešnej relácii.
Hosť diskusie: MUDr. Ľubomír OKRUHLICA,CSc., riaditeľ Centra pre liečbu drogových závislostí Bratislava, hlavný odborník MZ SR pre medicínu drogových závislostí.
Moderátorka relácie: MUDr. Soňa BELANSKÁ, psychiatrička
Ak vás zaujíma táto téma a chcete sa dozvedieť viac, prekliknite sa do našej webovej knižnice, kde nájdete rôzne rozhovory a informácie.
Cítite, že sa s vami niečo deje a neviete, či je to na odborníka? Pripravili sme krátky test, ktorý vám pomôže sa zorientovať.