Hosťom je psychologička Miroslava Žilinská. Má dlhoročné skúsenosti v oblasti terénnej sociálnej práce a drogovej problematiky (OZ Odyseus), pôsobí na Ústave výskumu sociálnej komunikácie na Slovenskej akadémii vied. S ohľadom na svoje vzdelanie a skúsenosti v psychológií sa venuje problematike klimatickej úzkosti – tomu, ako môže klimatická kríza vplývať na psychiku človeka. V tejto otázke založila iniciatívu Psycho za klímu.
Miroslava Žilinská v úvode približuje definíciu, históriu a prejavy klimatickej úzkosti. Hovorí o tom, ako môže vyzerať psychologická pomoc ľuďom, ktorí pociťujú beznádej či smútok z klimatickej krízy a prečo je dôležité prekonať strach komunikovať o týchto pocitoch. Rozprávame sa o psychologickom pozadí a bariérach angažovanosti ľudí v otázke klimatickej krízy. Dozviete sa tiež o koncepte aktívnej nádeje a o hľadaní rovnováhy medzi pomocou ostatným a starostlivosťou o seba.
Akékoľvek emócie spojené s vnímaním zmeny klímy sú v poriadku a môžu byť príležitosťou pre nás, ako sa niečo o sebe naučiť. Môžu byť pre nás tiež motorom rastu, zmeny na individuálnej alebo spoločenskej úrovni. A je v poriadku, ak emócie spojené s klimatickou úzkosťou v sebe nevnímate.
(00:45) definícia, história a prejavy klimatickej úzkosti, psychologické a spoločenské aspekty prístupu ľudí k životnému prostrediu
(29:14) Psychológia vzťahu človeka a prírody, Psychologická pomoc pri klimatickej úzkosti, Práca s emóciami
(62:32) Cesta Miroslavy Žilinskej k psychológií klimatickej krízy, Klimatický aktivizmus – psychologické pozadie, jeho príležitosti a riziká
(79:53) Psychologické bariéry angažovanosti ľudí v otázke klimatickej krízy, koncept Aktívnej nádeje, zdroje informácií
Zdroje, ktoré v podcaste spomíname:
Psycho za klímu(IG), Psycho za klímu(FB)
www.ekopsychologie.cz
GreenDock.cz
organizácia PDCS
Climate Psychology Alliance