Chcel byť kozmonautom, je z neho uznávaný astronóm. Študuje asteroidy, meteoroidy a kométy. Zaujala ho tiež betlehemská „kométa“.

Astronóm Juraj Tóth sa zameriava na štúdium malých telies Slnečnej sústavy. Spolu s kolegami vytvoril celosvetovo uznávaný systém AMOS, ktorý skúma meteorické roje. Viedol expedície pri hľadaní meteoritov na Slovensku. V rámci svojho vedeckého zamerania sa zaoberal aj štúdiom tzv. betlehemskej hviezdy.

„Veda a viera sú komplementárne princípy. Veda pomáha očisťovať naše ľudské predstavy o Bohu v tom zmysle, že ukazuje, čo Boh určite nie je. Boh ďaleko prevyšuje všetky javy a zákonitosti, všetky telesá, ktoré vo vesmíre máme,“ hovorí Tóth v Postoj TV.

V rozhovore vysvetľuje, ako veda pozerá na prípad betlehemskej hviezdy, ktorá sa opisuje v Matúšovom evanjeliu. Tiež hovorí o tom, prečo nejde o kométu a ako sa takéto zobrazenie dostalo do tradičného vianočného príbehu. „Boh by sotva použil kométu ako znamenie príchodu svojho syna na tento svet. Vtedajší ľudia totiž vnímali kométy negatívne,“ vysvetľuje Tóth.

A prečo sa vôbec perzskí pohanskí astronómovia vydali na základe konjunkcie planét – aj vtedy bežného astronomického javu – do neznámeho kraja pozrieť malé dieťa? V čom bola konjunkcia Jupitera so Saturnom v čase Ježišovho narodenia iná ako napríklad konjunkcia tých istých planét 21. decembra 2020?

Vo videu sa ešte dozviete:
– prečo má Vatikán svoje vlastné observatórium,
– kedy hrozí Zemi zrážka s iným vesmírnym telesom a či sa s tým dá niečo robiť,
– ako môžeme odlíšiť padnutý meteorit od pozemského kameňa.

Moderuje Jana Zlatohlávková.