Dnešným hosťom je pani prof. Marková z fakulty FBI Žilinskej univerzity, ktorá je dlhoročnou odborníčkou na teóriu horenia a oblasť prevencie pred požiarmi.

Vedeli ste, že mesto Žilina v roku 1886 úplne vyhorelo a zamestnávalo nočných hlásičov, ktorí z Burianovej veže pozorovali mesto a hlásili vznikajúce požiare? Dnes máme rok a mesiac od posledného veľkého požiaru v meste, kedy zhorela sála Stanice Záriečie a bola narušená statika dopravného uzla Rondel. Ako hovorí pani profesorka, protipožiarna ochrana existuje od času, kedy sme začali používať oheň.

Aké povinnosti majú firmy a štatutári v oblasti protipožiarnej ochrany? 

Čo sa naopak vykonávať podľa zákona nesmie? Ktorí odborníci a špecialisti majú právo riešiť prevenciu a následky požiarov?

To je len malá časť otázok, na ktoré sa v rozhovore dozviete odpoveď.

Rozprávame sa aj o príprave študentov – odborníkov a technikov požiarnej ochrany na fakulte, ich uplatnení vo firmách a obciach, ako aj praktických skúsenostiach už počas štúdia.

O odborníkov fakulty je záujem, pracujú v oblasti prevencie aj kontroly. 

K akým najčastejším pochybeniam zo strany organizácií dochádza v praxi? Zodpovednosť je na štatutároch a majiteľoch. Najlacnejším opatrením je preventívne vzdelávanie – preškolenia zamestnancov.

Kto má na starosti kontrolu dodržiavania zákonných pravidiel?

Kontrolu pravidiel vykonáva samospráva a štátna správa. Samospráva má tzv. preventivárov a v prípade zistenia nedostatkov sa vytvorí Protokol s návrhom na odstránenie nedostatkov v stanovených termínoch.

V prípade neodstránenia hrozia pokuty – až do výšky cez 16 tisíc eur, čo môže byť, rovnako ako požiar, pre firmy likvidačné.

Dbajme preto všetci na prevenciu – ktorá sa vypláca!

Počúvajte dnešný podcast a viac  o protipožiarnej ochrane a legislatíve v tejto súvislosti nájdete aj na www.bezpecnostvpraxi.sk

Sme Poradca podnikateľa – 30 rokov s vami.