Žijeme v mimoriadne polarizovanej dobe, v ktorej ľudia neveria už ani vedeckým autoritám, lekárom, či vzdelávacím inštitúciám. Stále viac sa najmä v pandemickom období v diskusiách prejavujú agresívne sklony. Podľa sociológa je hlavnou príčinou tohto javu všeobecne nízka dôvera na Slovensku.

„Vysoká nedôvera vedie k úplnemu rozkladu normatívneho systému. Ľudia menia svoje správanie a začínajú byť voči sebe odcudzení. Mnohým častiam spoločnosti je už ukradnuté, či má druhá strana šancu na rozvoj. To je moment, kedy sa sociálna kohézia vytratila. Súdržnosť spoločnosti sa úplne rozpadla. Z pohľadu sociológie tvrdím, že to je veľmi nebezpečný moment,“ hovorí programový riaditeľ Bratislava Policy Institute.

Prečo je polarizovaná spoločnosť problémom? Akú úlohu v tom zohrávajú sociálne médiá a politici? Ako môžeme sami na sebe spozorovať, že sa nesprávame racionálne a podliehame nesprávnym autoritám a ako môžeme spolu komunikovať, aj napriek odlišným názorom? To sa dozviete v novej epizóde Podcasttu.