Pre Čínu je kľúčovým strategickým cieľom smerom k Európe dosiahnutie toho, aby európske štáty oslabili svoje vzťahy s USA, aby bol oslabený transatlantický zväzok. V tomto kontexte môžeme vidieť aj väčšie snahy Číny byť aktívnou v informačnom prostredí. Apeluje na EÚ, aby nenasledovala postoj USA, ktorý je viac konfrontačný, ale naopak, aby európske štáty ďalej s Čínou kooperovali. To nazýva ako vzájomne výhodné ekonomické vzťahy.

Odkedy sa Čína usiluje o zvýšenie svojho vplyvu vo východnej Európe a čo priniesla jej iniciatíva 16 + 1? Prečo je pre Čínu náš región zaujímavý a v akých oblastiach presadzuje investície? Do akej miery sa jej rétorika zameriava na pozitívny obraz vlastného štátu? Aký dosah majú naratívy prezentované vládnymi médiami či ambasádami a nakoľko ich pomáhajú zvyšovať miestni politici?

Čo v praxi znamená strategické partnerstvo s Čínou a aké rizikové aspekty môže mať? Ako Čínu vníma NATO a nakoľko zohľadňuje jej geopolitické záujmy? Čo sa v tomto zmysle zmenilo od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu? Ako môže Čína profitovať zo zapojenia sa do mierových rokovaní a povojnového usporiadania? Môžu vzťah NATO s Čínou ovplyvniť politické zmeny v USA?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s vedúcim pražskej kancelárie Stredoeurópskeho inštitútu ázijských štúdií Filipom Šebokom.

Infosecurity.sk prechádza na platformu Darujme.sk, kde nás môžete naďalej pravidelne či jednorazovo podporovať. Vďaka vašej pomoci dokážeme pracovať na odhaľovaní a vyvracaní dezinformácií, prispievať k ozdrave informačného prostredia a ochrane demokratických hodnôt. Za každý dar srdečne ďakujeme.