V prvom augustovom podcaste portálu Demagóg.sk sa moderátorka Veronika Jursová Prachárová rozprávala o strane Republika so šéfku fact-checkingového tímu Veronikou Hincovou Frankovskou a následne s politológom zameriavajúcim sa na výskum krajnej pravice Tomášom Nociarom.

Po rozkole v ĽSNS došlo v marci 2021 k vzniku novej strany Republika. Hoci sú jej súčasťou viacerí politici, ktorí mali v minulosti extremistické vyjadrenia alebo prejavy, v súčasnosti verejnosť presviedčajú, že sú antifašisti. Došlo k zásadnému obratu alebo ide len o prestieranie v snahe získať čo najviac hlasov v nadchádzajúcich voľbách?

Podcast začal rozoberaním výroku predsedu strany Milana Uhríka. Na konci júna v diskusií na RTVS povedal „Republika je jednoznačne antifašistická strana, mimochodom máme najviac poslancov, ktorí sú členmi Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.” Hincová Frankovská zvýraznila, že Demagóg.sk sa zvyčajne nezaiberá výrokmi, v ktorých strany hodnotia samé seba, ale v tomto prípade urobili výnimku, pričom dodala „to že sú antifašistická strana sa nezakladá na pravde”.

V druhej časti podcastu Tomáš Nociar uviedol, že si nemyslí, že Republika by bola natoľko silná, aby po najbližších voľbách dokázala presadiť odchod z EÚ a NATO. K čomu ale podľa neho môže dôjsť je vychýlenie z prozápadnej orientácie.

Ak by súčasťou budúcej vlády bola Republika, Nociar vidí ako hlavnú hrozbu demokratický úpadok „v dôsledku nabúravania slobody demokratických inštitúcií po vzore Maďarska, ktoré si Republika a jej potenciálny koaliční partneri kladú za vzor.“ V Maďarsku podľa jeho slov v súčasnosti dochádza k podkopávaniu autonómie médií, akademickej sféry či súdnictva.

Podľa Nociara sa ultranacionalisti a pohrobkovia fašizmu snažia prezentovať ako antifašisti, „no problémom je, že to ako oni chápu fašizmus alebo jeho prejavy, ako napríklad opatrenia počas kovidovej pandémie, nespadajú do definície fašizmu.“ Nociar ďalej doplnil: „Ich deklarovaný antifašizmus je fantómovej povahy, on nie je skutočný, ale iba vymyslený“.