Podpora Európskej únie vo všeobecnosti v EÚ ako celku stúpa. Celkovo vníma členstvo v Únii ako dobrú vec 62 percent opýtaných a 72 percent opýtaných z celej EÚ je presvedčených, že ich krajina z členstva v Únii profituje.
Na Slovensku je však situácia odlišná. Napriek tomu, že 70 percent Slovákov si myslí, že členstvo v EÚ je pre krajinu prínosom, za dobrú vec ho považuje iba 44 percent respondentov zo Slovenska.
Vyplýva to z najnovšieho prieskumu Eurobarometra. To je aj téma najnovšieho podcastu Európa. Hosťami sú sociologička Oľga Gyárfášová a vedúcei Kancelárie Európskeho parlamentu na Slovensku Robert Sermek.
Podľa Roberta Sermeka sme roky po vstupe patrili medzi krajiny, ktoré mali v rámci pozitívneho vnímania EÚ najoptimistickejšie čísla. Teraz sme na chvoste.
„Menej ako polovica Slovákov považuje členstvo Slovenska v Únii za dôležité, čo je najmenej v celej Únii," hovorí Sermek. Prieskum ukázal viacero rozporov.
Oľga Gyárfášová v podcaste vysvetľuje, ako vnímali v minulosti Slováci EÚ a prečo sa to časom zmenilo. „Heslo späť do Európy bolo jedno z kľúčových hesiel Novembra 89," opisuje v podcaste vtedajšiu túžbu spoločnosti byť súčasťou západaných štruktúr a inštitúcií.
V roku 1995 vtedajší premiér Vladimír Mečiar na zasadaní Európskej rady v Cannes odovzdala oficiálnu žiadosť Slovenska o členstvo v Európskej únii. Sociologička Gyárfášová v podcaste tiež opisuje ako vyzeralo obdobie príprav na vstup. „Potom nastali roky obdobia tretej vlády Vladimíra Mečiara, ktoré nás de-facto diskvalifikovali z integračného procesu - bola to nesplnená podmienka uznávania ľudských práv a menšín."
Slovensko oficiálne do EÚ vstúpilo v roku 2004. Podľa Gyárfašovej prvé roky po vstupe nebola na Slovensku Únia spochybňovaná. „Prvé euroskeptické postoje sa objavili v roku 2012 - 2012. Vtedy sa týkali dlhovej krízy a eurovalu. Na tejto téme padla aj vláda Ivety Radičovej," v podcaste tiež približuje ďalšie krízy, ktoré mohli ovplyvniť, nálady Slovákov, ktoré sa ukázali v prieskume.
Nemá podiel viny aj Únia za to, že dostatočne nevysvetľuje jej prácu? Čo ešte ukazuje prieskum?
Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s európskym parlamentom.
Podcast nahrala Denisa Hopková.