Vodná kríza v Európe. O rastúcom nedostatku vody a suchách hovorili europoslanci ešte v júni. Čo ukázalo leto a aké krajiny boli najviac zasiahnuté? No a aké riešenie ma EÚ? V podcaste odpovedajú klimatológ Jozef Pecho a europoslanec Michal Wiezik (Progresívne Slovensko).
Extrémne sucho pokračuje v západnej a južnej Európe. „A už sa to reálne premieta aj do veľkého nedostatku vody, predovšetkým vo Francúzsku a v Španielsku,“ hovorí v podcaste klimatológ Jozef Pecho.
Fenomén sucha a nedostatku vody je však v celej Európe. Podľa Jozefa Pecha s výnimkou Škandinávie, možno vnímať progresívne zhoršovanie stavu. „Veľký problém budú boje o vodu,“ približuje.
Podľa klimatológa sme vychovaní vodou doslova plytvať. Keďže vodu sme mali vždy, tak sme mentálne nastavení tak, že sa to nezmení. „Teraz sa realita naozaj veľmi rýchlo mení a podobne ako šetríme peniazmi alebo inými zdrojmi, toto isté sa budeme musieť naučiť aj pri vode.“
Venuju sa EÚ dostatočne téme, ako aj jednotlivé členské krajiny? „Rok 2022 dosť vystrašil Európu, pretože sucho bolo natoľko extrémne a natoľko rozsiahle, že došlo k miliardovým stratám,“ komentuje klimatológ.
Podobne situáciu vníma aj europoslanec Michal Wiezik. V podcaste približuje, ako k téme pristupuje Únia.
Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.
Podcast nahrala Denisa Hopková.