Chcú európski lídri Macron, Scholz či Draghi, aby uzavrel ukrajinský prezident mier s Ruskom aj za cenu straty svojho územia? Hovoria totiž o čo najskoršom dosiahnutí prímeria. „Veď z toho, akú pozíciu má v tomto Putin je celkom evidentné, že ukončiť boje nejakým kompromisom sa nedá bez toho, aby sa Ukrajina nevzdala nejakej časti svojho územia,” komentuje postoje európskych lídrov bývalý minister financií Ivan Mikloš.
Je Európska únia naozaj nejednotná a rozdelená v otázke vojny na Ukrajine? „Ja si myslím, že tí lídri majú pocit, že sa vieme vrátiť do toho, že vzťahy s Ruskom budú možno opäť v nejakej miere podobné tým pred vojnou,” hovorí v podcaste europoslanec Vladimír Bilčík.
Európska únia a jej lídri sa zároveň tieto dni dohadujú na šiestom sankčnom balíčku proti Rusku. V je hre embargo na ruskú ropu, no otázne zostáva napríklad zavedenie embarga na plyn.
Dotkli sa vobec európske sankcie Ruska, tak ako sa predpokladalo? „Putin a jeho vojna spôsobila zvýšenie cien ropy a plynu – a tak má viac peňazí z vývozu, ako pôvodne predpokladal. Vie teda kompenzovať dôsledok sankcií, napríklad v zvyšovaní sociálnych dávok alebo kompenzáciou podnikov, ktorých sa sankcie dotkli,” vysvetľuje Mikloš. Ekonómovia ale predpokladajú, že sa situácia otočí.
Podcast vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.
Podcast nahrávala Denisa Hopková.