Plynu aj elektriny bude v zime dosť a ceny oboch komodít budú pre domácnosti zastropované, ubezpečuje štátny tajomník rezortu hospodárstva Karol Galek (SaS) Ako bude vyzerať pomoc pre podniky a máme sa obávať aj vynúteného šetrenia napríklad v podobe plynových prázdnin? A aký bude ďalší osud Slovalca?
Za kulisami aktuálnej vládnej krízy sa odohráva kríza oveľa vážnejšia. Ceny energií sa akoby utrhli z reťaze a tak väčšina z nás žije vo vážnych obavách ako budú vyzerať ich faktúry za plyn či elektrinu v blížiacej sa vykurovacej sezóne. Mnohí z nás si dokonca môžu oprávnene klásť i otázku, či si raketovo rastúce ceny základných energetických komodít budú vôbec môcť dovoliť. Ako do tejto energokrízy zasiahne štát a dokáže vláda zastropovať ceny plynu a elektriny pre domácnosti? Akej pomoci sa od vlády dočkajú podniky a vôbec, budeme mať v zime dostatok plynu a elektriny alebo nás čaká aj obdobie, v ktorom prídu na rad i plynové prázdniny pre školy či nariadené práce z domu aby zamestnávatelia ušetrili? Odpovie štátny tajomník rezortu hospodárstva za SaS Karol Galek.
V druhej téme podcastu sa pozrieme na dnešný protest proti odstávke výroby hliníka v Slovalcu. Koncom septembra fabriku opustí vyše 200 zamestnancov. Problémom sú emisné povolenky a energetická kríza. Podobný scenár odstávky výroby a možného prepúšťania zamestnancov hrozí aj ďalším slovenským fabrikám. Budete počuť premiéra Hegera, ministra Sulíka, ale aj organizátorov protestu
Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši prajú Denisa Žilová a Braňo Dobšinský