Mimovládne organizácie čelia častým útokom zo strany dezinformátorov, ale aj politikov. Kde tento trend vznikol, prečo sa objavuje a aký vplyv má na spoločnosť? O týchto otázkach diskutovala Veronika Jursová Prachárová so šéfkou portálu Demagóg.sk Veronikou Frankovskou a riaditeľkou VIA IURIS Katarínou Batkovou.
Veronika Frankovská v úvode diskusie pripomenula, že hoaxy o mimovládkach sa často spájajú s rodinou Šimečkovcov či Georgom Sorosom. „V prípade politikov to dlho bolo tabu. Dlho to patrilo do alternatívneho informačného spektra, ale v roku 2018 Fico osobne vykročil týmto smerom a spomenul meno George Soros aj v oficiálnej komunikácii. Odvtedy tento naratív pretrváva a politici častejšie označovali organizácie ako sorošovské,“ uviedla Frankovská. Dodala však, že v poslednom období politici tento typ komunikácie používajú menej. „Aj keď, závisí od publika, ku ktorému práve hovoria,“ doplnila.
V druhej časti diskusie Katarína Batková vysvetlila, že kritika mimovládnych organizácií zo strany politikov súvisí s tým, že im prekážajú slobodní a aktívni občania. „Myslím si, že ide o snahu obmedziť ľudí, ktorí sa verejne angažujú, vyjadrujú svoje názory a môžu ovplyvňovať verejnú mienku,“ povedala Batková.
Zároveň poukázala na to, že tento prístup sa netýka iba mimovládok, ale aj médií a iných kritikov vládnej moci. „Cieľom nového zákona o mimovládnych organizáciách je podľa mňa znedôveryhodniť tieto organizácie a zároveň odradiť občanov od toho, aby sa verejne vyjadrovali, zakladali občianske združenia alebo sa angažovali vo verejnom priestore, zo strachu, že dostanú nejakú škodlivú nálepku,“ uzavrela.
Moderuje Veronika Jursová Prachárová.