Chystá sa globálna „inventúra“ postoja ku klíme? Formálnym pôdorysom je veľká klimatická konferencia, ktorá sa včera začala v Spojených arabských emirátoch. Deklarovaným cieľom je „prebudenie“ sveta – a teda vlád a politických reprezentácií, aby robili viac a lepšie pre zachovanie cieľa nepresiahnuť úroveň oteplenia planéty nad 1,5 stupňa oproti predindustriálnej dobe. „Prestať sa flákať a začať robiť“ – slovník, ktorým sa obrátil na svetových lídrov najvyšší predstaviteľ OSN pre oblasť klímy Simon Stiell. Na druhej strane len krátko pred samitom vyšli na povrch informácie, že hostiteľská krajina chcela v jeho zákulisí rokovať o ďalších ropných kontraktoch.
Paríž, Glagow, teraz Dubaj…Samity s prívlastkami „pre klímu historické“, na druhej strane naša planéta aj napriek nim zaznamenáva ďalšie a ďalšie „najteplejšie roky“ v histórii meraní.
Sú klimatické samity tým, čo svet ochladí? Téma pre Jozefa Pecha, klimatológa SHMÚ.
„Súčasné fungujúce opatrenia nás stále vedú k trajektórii, že sa globálne oteplí svet minimálne o tri stupne celzia. Ale najbližšie desaťročie veľmi pravdepodobne pritlačí krajiny, aby akcelerovali v jednotlivých opatreniach. Mnohé dokonca predpokladané záväzky sa budú ešte sprísňovať“, tvrdí.
„Chcem požiadať lídrov, aby sme z tejto konferencie urobili prvú, pri ktorej význam našich konkrétnych záväzkov prevýši výhovorky a uhlíkovú stopu lietadiel, na ktorých sme sem prileteli“. Prezidentka Zuzana Čaputová aktívne zastupuje Slovensko na klimatickej konferencii v Dubaji. Na zmiernenie vplyvu klimatickej krízy sú už podľa nej k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti. „Máme potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať,“ zdôraznila.
Podcast pripravil Jaroslav Barborák.