Túžba kontrolovať médiá, paradoxne zo strany tých, čo by mali byť kontrolovaní. Ide o krok proti slobode, ktorá je základných rámcom fungovania médií v demokratickej spoločnosti. Nad zámerom lídra OľaNO regulovať politické diskusie v médiách sa pozastavujú ich samotní tvorcovia.
„Kvóty určite nepotrebujeme“, reaguje Michal Kovačič, moderátor politickej diskusnej relácie Na telo, ktorú vysiela televízia Markíza.
Jana Krescanko Dibáková, ktorá moderuje politickú diskusnú reláciu TV JOJ Na hrane, hovorí, že „je to neprípustné“, lebo návrh ide proti základnej filozofii médií, ktorou je sloboda tvorcov.
Braňo Dobšinský, s dvadsaťročnou skúsenosťou moderátora diskusných relácií tvrdí, že ide rovno o „nezmysel“.
„Navrhoujem malý legislatívny protinávrh: úplne stačí, aby si politici zakotvili – ak chcú niečo meniť – zákonnú povinnosť, aby politik pozvaný do relácie odpovedal na otázky, nevyhýbal sa im a odpovedal pravdivo. To by úplne stačilo“, tvrdí Dobšinský.
Do televíznych a rozhlasových debát by podľa Igora Matoviča mali chodiť len politici strán, ktoré sa dostali do parlamentu. A to, ako často by ich malo byť vidieť na obrazovke, by sa tiež malo odvíjať od získaných preferencií vo voľbách. Nápad, ktorý predniesol na koaličnej rade s potenciálom premeniť ho na paragrafové znenie zákona. Zaskočilvšak aj svojich.
V druhej časti podcastu sa pozrieme na Orbánov núdzový vojnový stav. Analytička Barbara Zmušková z Euractivu tvrdí, že ide o jeho marketing a upevňovanie moci.
Podcast pripravili Denisa Žilová a Jaroslav Barborák.