Každá ôsma žena u nás ochorie na rakovinu prsníka. Už samovyšetrenie v pohodlí domova dokáže odhaliť rôzne hrčky v prsníkoch. Niektoré nebolia, iné môžu byť bolestivé a spôsobovať ťažkosti. Jedno je však jasné, kľúčová je prevencia a včasné riešenie problému. Svoje o tom vie aj známa Slovenka, ktorá si sama prešla ochorením a dnes pomáha iným ženám.
Ženy z onkologických ochorení najviac ohrozuje rakovina prsníka. Až jedna z ôsmich žien sa s týmto ochorením stretne a aj napriek tejto štatistike sa na Slovensku skríningu zúčastňuje stále veľmi malé percento žien. Na Slovensku sú stále ženy, ktoré aj keď si nahmatajú hrčnu v prsníku nejdú k lekárovi. Včasné diagnostikovanie rakoviny prsníka je kľúčové a aj vďaka tomu sa až 70% diagnostikovaných pacientiek z ochorenia vylieči.
Pomoc a podporu ženám, ktorým bolo diagnostikované toto ochorenie poskytuje občianske združenie Amazonky, ktoré na Slovensku funguje už 10 rokov. Členkou predsedníctva je Eva Bacigalová, ktorá má s týmto ochorením aj osobnú skúsenosť.
Sama si našla hrčku v prsníku tesne pred 50-rokom života, trvalo však 9 mesiacov, kým sa dostala na mamografické vyšetrenie. Žiaľ, už bolo neskoro a musela podstúpiť náročnú liečbu. Dnes pomáha iným ženám, ktoré si od lekára vypočujú ťažkú diagnózu. Ženy na Slovensku totiž okrem zdravotnej pomoci, potrebujú aj tú psychologickú, aby sa s náročnou situáciou vedeli vyrovnať, odborníkov je však u nás stále málo.
Prevenciu ženy stále podceňujú
„Presvedčiť ľudí, aby nepodceňovali svoje zdravie je to najťažšie. Tie čísla sú veľmi zahanbujúce. Iba 20% ľudí chodí na akékoľvek preventívne prehliadky. Zatiaľ čo v Škandinávii je to vyše 80%. My sa tak nemáme radi, že nie sme ochotní venovať čas vlastnému zdraviu,“ hovorí Eva Bacigalová. „Rakovina prsníka sa jedna z mála, ktorej vieme predchádzať vďaka prevencii, napriek tomu ženy kontroly podceňujú,“ hovorí.
Viac o téme rakoviny prsníka si vypočujte v podcaste Najmama.sk, v ktorom sa s Evou Bacigalovou rozprávame aj o tom:
-prečo sa rozhodla založiť občianske združenie a pomáhať iným ženám
-prečo a ako dôležité sú preventívne prehliadky a prečo nepodcenovať aj samovyšetrenie
-ako a o čom sa rozprávať so ženou, ktorej bola diagnostikovaná rakovina prsníka
-prečo potrebujú ženy aj psychologickú pomoc
-ktoré najčastejšie mýty sú spájané s rakovinou prsníka
-prečo je dôležitá mamografia a prečo sa jej netreba obávať
-čo je pre ženu, ktorej diagnostikujú rakovinu prsníka, najťažšie