Členom novej Európskej komisie, ktorú nedávno odobril aj europarlament, je najnovšie aj eurokomisár pre obranu. Stal sa ním Litovčan a bývalý premiér Andrius Kubilius. Čo sa očakáva od jeho funkcie a malo by byť jeho agendou? Téma pre generála vo výslužbe Pavla Macka, europoslankyne Luciu Yar (Progresívne Slovensko) a Miriam Lexmann (KDH).

Podľa generála vo výslužbe Pavla Macka nejde vznikom funkcie komisára pre obranu o snahu vytvoriť európsku armádu, ale o nutnú reakciu na súčasné bezpečnostné hrozby. Eurokomisár sa má zamerať najmä na koordináciu investícií do obrany a zefektívnenie spolupráce medzi členskými štátmi pri nákupe vojenskej techniky.

 „Európska únia sa nejde meniť na vojenský pakt, ale potrebuje si zabezpečiť svoju bezpečnosť. Všetko to stojí veľa peňazí a z toho vychádza logika vytvorenia koordinátora – komisára pre obranu,” hovorí v podcaste.

Podľa Miriam Lexmann (KDH) EÚ príliš dlho zanedbávala vlastnú obranu a spoliehala sa na USA. „Zmyslom novej funkcie nie je vytvorenie európskeho ministra obrany, či európskej armády, práve naopak. Pán Kubilius má dve dôležité úlohy: prvou je zabezpečiť, aby členské štáty Európskej únie primerane investovali do svojej obrany a v súlade s našimi medzinárodnými záväzkami. Po druhé, je to spolupráca s našim priemyslom s cieľom zvýšiť výrobnú kapacitu a podporiť akýsi jednotný európsky trh pre obranu, ktorý umožní investície a väčšiu spoluprácu v oblasti obrany,” približuje v podcaste.

Europoslankyňa Lucia Yar hovorí o precitnutí EÚ. „Pokladám za najdôležitejšie, že v Európskej únii nastalo akési kolektívne precitnutie o potrebe takej naozajstnej európskej obrannej politiky a posilnenia vojenských kapacít. Hlavnou prioritou nového komisára musí byť preto zaistenie pokračujúcej podpory pre Ukrajinu, ktorá sa reálne bráni agresorovi,” konštatuje v podcaste.

Podcast Európa vzniká v spolupráci redakcie Aktuality.sk s Európskym parlamentom.

Moderuje Denisa Hopková.