Vývoj umelej inteligencie napreduje veľmi rýchlo, keďže je to segment, ktorý si získava obrovské množstvo zdrojov. Verejne dostupné a využívané modely sa na poli, kde ich vieme využívať, zjavili iba začiatkom tohto roka. Ich verzií je však už niekoľko a sú oveľa inteligententnejšie než predtým.

Akí štátni a neštátni aktéri môžu využívať nástroje generatívnej umelej inteligencie pre vlastné účely? Ktoré režimy, resp. štáty sa dnes do využívania AI modelov zapájajú a aktivizáciu ktorých ďalších môžeme v blízkej budúcnosti očakávať? Môže AI ohrozovať prácu overených zdrojov a spravodajských platforiem? Aké ďalšie ohrozenia médií môžeme v technologickej sfére identifikovať? V akom zmysle môže AI predstavovať výzvu pre overovateľov faktov? Prináša problémy pre overovanie nefaktického obsahu o vojnových konfliktoch alebo investigatívnych témach?

Môže AI uľahčovať aktivity podvodníkov alebo útočníkov v informačnom priestore? Má jej negatívne zneužitie vplyv aj na kvalitu demokraciu a kohézie v spoločnosti? Ako môže naopak AI napomáhať napríklad výskumníkom a analytikom? Je jej zapojenie výhodné napríklad pri spracovávaní a vyhodnocovaní dát alebo identifikovaní trendov? Má regulácia AI technológií zmysel a ako by mohla v budúcnosti vyzerať?

Aj o tom v novej epizóde podcastu Disinfo Report organizácie Infosecurity.sk hovorí Tonka Zsigmondová s expertom na informačnú bezpečnosť v Gerulata Technologies Tomášom Kriššákom.