Ukrajina si v sobotu pripomenie 90. výročie národnej tragédie, ktorá stála životy miliónov Ukrajincov. Stalinova politika zameraná na potlačenie ukrajinského odporu a zlomenie ukrajinského vidieka, ktorí sa bránil kolektivizácii, vyústila do hladovania, ktoré v Ukrajine volajú Holodomorom.V priebehu niekoľkých mesiacov na prelome rokov 1932 a 1933 zomreli vyše štyri milióny ľudí, no obetí mohlo byť viac.
Mnohé ukrajinské dediny v centrálnej časti Ukrajiny, na východe i juhu totiž hladomor zdecimoval spôsobom, že sa už nenašiel nikto živý, kto by obete nahlásil úradom. Sovieti ľuďom vzali všetko, čo by ich mohlo zasýtiť: nebrali im len obilie, osivo či vypestovanú zeleniny a ovocie. Boľševici rodinám konfiškovali aj domáce zvieratá a odevy.
Milióny ľudí boli odkázaní na to, čo našli v prírode v okolí dediny – mali zakázané cestovať za jej hranice. Pamätníci opisovali, ako jedli žihľavu, buriny, chytali ježkov, vtáky a žaby. „Moska odjakživa vnímala Ukrajinu ako niečo, čo nechce pustiť z rúk. Stalin nechal Ukrajincom skonfiškovať jedlo preto, aby ich pokoril,“ približuje v podcaste reportérka Stanislava Harkotová, ktorá pôsobí na Ukrajine.
Podľa nej je téma Holodomoru pre Ukrajincov dodnes veľmi citlivo vnímaná. „V lete, keď Rusi bránili Ukrajine v exporte obilia do iných krajín, tak Ukrajinci hovorili práve o tom, že to snáď nie je možné, že sa po týchto rokoch opäť pália obilie a opäť sa snažia vytvoriť situáciu, ktorá môže niekde ohrozovať potravinovú bezpečnosť,“ približuje Harkotová.
V podcaste tiež budete počuť, čo presne sa stalo pred 90 rokmi a ako si tieto udalosti Ukrajina pripomína dnes.
Rozhovor nahrala Denisa Hopková.