Predstavte si, že by ste si relax, ktorý zažívate raz za čas vo wellness centrách doniesli domov a zaobstarali by ste si saunu do vašej domácnosti. Pekná predstava, že? A pritom vôbec nie je nesplniteľná. Nielen, že má saunovanie prospešné zdravotné účinky, ale dokážeme ju dnes mať dokonca aj v našom byte či dome. Na čo všetko treba myslieť pri výbere sauny, koľko stojí a aké sú náklady s týmto relaxovaním sme sa rozprávali v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk s riaditeľom spoločnosti Marimex Danielom Hogerom.

Najdôležitejší je priestor pre saunu

Sauna má blahodarný vplyv na náš organizmus. Pri saunovaní dochádza k uvoľneniu organizmu svalov a celkovému relaxu. Posilňuje imunitu, znižuje únavu, odbúrava stres a dokonca môže zmierňovať aj bolesti svalov. „V prvom rade si treba zhodnotiť priestorové možnosti či už bytu alebo domu. Žiadna stavebná predpríprava nie je nutná. Pre infrasaunu nám postačuje štandardná zásuvka 220V bez samostatného istenia,“ vysvetľuje Hoger v podcaste. Najčastejším miestom pre saunu je kúpeľňa alebo spálňa. „Dokonca už sme montovali saunu aj do obývacieho priestoru. Samozrejmosťou je pivnica alebo často si zákazníci prerábajú garáž napríklad na domáce fitnescentrum, kde do rohu umiestnia infrasaunu. Všetko záleží na tom, kto má aké možnosti. Samozrejme nie je problém do záhradného domčeka, ideálne keď je temperovaný, to znamená, že už nejakým spôsobom vykúrený a existujú aj infrasauny na samostatné vonkajšie použitie,“ hovorí o možnostiach saunovania Hoger.

Každá sauna má svoje výhody aj rôznu údržbu

Na výber je viacero typov sáun – medzi najznámejšie patrí fínskainfračervená sauna. „Fínska sauna obsahuje piecku, ktorá vytvára teplotu v saune okolo 100 stupňov. To znamená, že nastáva svojím spôsobom prehrievanie organizmu. Po tomto procese saunovania je potrebné ochladzovací kúpeľ. Pri infrasaune, ktorá dosahuje teplotu pri saunovaní okolo 65 stupňov stačí, aby človek išiel do vlažnej sprchy, nie je tam potrebný ten šokový aspekt ako pri fínskej saune,“ vysvetľuje Hoger hlavé rozdiely medzi saunami. Starostlivosť o sauny nie je podľa neho náročná. „Existujú prostriedky na dezinfekciu vnútra infrasauny. A existujú potom rôzne prostriedky na údržbu dreva, pretože drevo vo vnútri infrasauny je v surovom stave. Nesmú tam byť žiadne laky. Ten materiál nesmie byť napustený práve z toho dôvodu, že keď tam vzniká teplo, aby sa to nevyparovalo a človek to nedýchal. My odporúčame používať na drevené časti uteráky. To znamená nesadať si priamo na surové neopracované drevo, aby tam neostávali fľaky,“ dodáva Hoger v podcaste portálu Nehnutelnosti.sk

Viac o tom:

·      aké veľké náklady na elektrinu sú spojené so saunou

·      ako sa cenovo pohybujú sauny

·      aké doplnky môžeme mať v saune pre dokonalý relax

·      kedy by sme saunu nemali používať

si vypočujte v rozhovore redaktorky Zuzany Majerčíkovej s riaditeľom spoločnosti Marimex Danielom Hogerom.