Technológie vládnu svetu. Nové telefóny a tablety, autá či vesmírne rakety, automatizácia priemyselnej výroby, umelá inteligencia, tech-inovácie v zdravotníctve či búm sociálnych sietí a internetu ako takého. Jednoducho neexistuje oblasť nášho každodenného života, ktorá by nebola technologickým pokrokom poznačená.—-more—-
Čo sú to ale technológie? Slúžia oni nám alebo postupne a nevedome my im? Nemecký filozof Martin Heidegger slávne povedal, že technológie síce minimalizujú, či dokonca rušia vzdialenosť medzi ľuďmi, súčasne ich ale vôbec nerobia bližšími. Žijeme v instantnom virtuálnom svete, ale paradoxne sa zdá, že sa z našich vzťahov vytráca ľudskosť, zdvorilosť a dôvera.
Čo sú teda technológie? Prečo má toto slovo pôvodne do činenia s tkáčstvom a aký je morálny status technologického pokroku? Sú technológie morálne neutrálne a ich dobro je potom priamoúmerné cieľu, pre ktorý sú použité? A toto sú otázky, nad ktorými sa spoločne zamyslíme.
Súvisiace dávky:
- PD#121: Jean-Paul Sartre a odsúdenosť k slobode, https://bit.ly/davka121
- PD#95: Nihilizmus, https://bit.ly/davka95
- PD#63: Tri druhy slobody, https://bit.ly/davka63
Použitá a odporúčaná literatúra:
- Maarten Franssen (et al), Philosophy of Technology (SEP, 2018), https://stanford.io/3l0x355
- Martin Heidegger, The Question Concerning Technology (zhrnutie, wiki), https://bit.ly/3ietvdo
- Martin Heidegger, The Question Concerning Technology (celá esej), https://bit.ly/346aTaF
- Bret Davis, The Kyoto School (SEP, 2019), https://stanford.io/3n1i0tK
- Keiji Nishitani (wikipedia), https://bit.ly/3n2CmTa
- James Madden, The Danger of Technolog to Human Flourishing, https://apple.co/3kUonwW
***
Dobré veci potrebujú svoj čas. Staň sa patrónom Tvojho obľúbeného podcastu cez Patreon ❤️ (https://bit.ly/PatreonPD) alebo nás podpor jednorazovo či trvalým príkazom (https://bit.ly/CHCEMpodporit). Ďakujeme!