„Akonáhle už je podnikanie rozbehnuté a ide to dobre, tak treba myslieť na to, že sa môže čokoľvek stať. Aj mladému človeku sa môže niečo stať, môže na tri mesiace z nejakého dôvodu úplne vypadnúť a vtedy vlastne zistí, že sa to môže všetko zabrzdiť, môže to zamrznúť. Takže je dôležité, aby mal vybraných ľudí, ktorí v takej situácii môžu na jeho pozícii fungovať. Je dôležité, aby mali premyslené tie kroky dopredu,“ hovorí Tatiana Knošnová z EY a dodáva, že často sa stáva, že dedičia firmy majú vlastné záujmy a nezaujíma ich veľmi odvetvie, v ktorom firma podniká.
Tatiana Knošková dvanásť rokov viedla vlastnú právnu kanceláriu a ako členka dozornej rady Slovenskej sporiteľne má cenné skúsenosti z fungovania finančnej inštitúcie, kde posudzovala významné bankové právne a finančné otázky. Momentálne je líderkou právneho oddelenia EY na Slovensku a poskytuje aj poradenstvo pri rodinnom podnikaní.
V tom prípade by podľa nej mohli byť riešením takzvané trusty alebo zverenecké fondy: „Cez trusty sa dá celý majetok rodiny nejakej nezávislej firme, nezávislým ľuďom, ktorí ho spravujú podľa vôle toho, kto ho tam vložil. A tá vôľa môže byť napísaná na ďalších 300 rokov dopredu.“
Podľa Tatiany Knoškovej by štát mal vytvárať vhodné prostredie na rodinné podnikanie nie len kvôli úspechu podnikateľov, ale aj kvôli vlastnému úspechu:
„Rodinné podniky sú veľmi dôležitou súčasťou podnikania na Slovensku a kdekoľvek inde. Práve cez rodinné holdingy oni majú možnosť budovať niečo viac. Vidíme prípady, že tí podnikatelia chcú, aby ich deti navštevovali dobré školy, pekné parky, hrávali tenis, plávali v dobrých bazénoch a tým pádom investujú aj do toho okolia a prostredia.“
Prečo je dôležité myslieť pri podnikaní na budúcnosť sa dozviete v podcaste Prečo práve oni?, v ktorom predstavujeme príbehy úspešných slovenských podnikateľov zo súťaže EY Podnikateľ roka. Podcast moderuje Adela Vinczeová.