“Nikam nechodiť, nestretávať sa, nepovzbudzovať“. Letné olympijské hry Tokyo 2021. Aj tak majú vyzerať podľa šéfa našej výpravy Romana Bučeka. Za týmto 180 stupňovým obratom je podľa neho pandémia koronavírusu. Tá má byť aj za doteraz najmenšou slovenskou olympijskou účasťou.

 

Valné zhromaždenie Slovenského olympijského a športového výboru v závere minulého ýždňa odobrilo 39 člennú slovenskú výpravu.

 

„Ak by sme uzatvorili účasť pri tomto číslo, bude to historicky najmenší počet športovcov na olympijských hrách“, tvrdí Roman Buček.

 

Práve dnes odlieta do dejiska 32. letnej olympiády prvá skupina slovenských športovcov. Ide o vodných slalomárov, ktorí budú mať možnosť trénovať na novom kanáli.

 

S odchodom ďalších skupín sa počíta po 12. júli. Vedenie slovenskej výpravy odlieta 14. júla.

 

Vzhľadom na stále prítomnú pandémiu japonské úrady predlžujú ich stav „seminúdze“ a olympionikom „naordinovali“ množstvo obmedzení.

 

Už dva týždne pred odchodom musia napríklad plniť špeciálnu aplikáciu podrobnými informáciami o zdravotnom stave.

 

96 hodín pred odchodom musia absolvovať jeden PCR test, 72 hodín ďalší, ktoré sú podmienkou odletu do Tókia.

 

Po prílete ich čakajú ďalšie testy, ktoré budú vstupenkou do olympijskej dediny. A tam budú musieť podľa Romana Bučeka viesť až „rehoľný“ spôsob života s jediným cieľom: odviesť čo najlepší športový výkon, po ktorom sa väčšinou hneď aj vydajú na spiatočnú cestu domov.

 

„Obmedziť maximálne sociálne kontakty okrem tých nevyhnutných k podaniu športového výkonu je jedna z prvých podmienok organizátorov tokijskej olypmiády“, vysvetľuje šéf slovenskej výpravy. „Je to samozrejme tlak na psychiku športovcov a nevylučujem, že sa môže negatívne podpísať pod ich výkony“, dodáva.

 

„Pravdu povediac, neviem si to predstaviť, lebo podobné obmedzenia sme doteraz na olympiádach nezažili“

 

Aká bude už raz odložená letná olympiáda v Tókiu? Téma pre šéfa jej slovenskej výpravy Romana Bučeka.

 

Moderuje Jaroslav Barborák.