„Ak by mi napríklad unikal plyn, mám smolu“, tvrdí Ferdinand Exner, ktorý si prešiel skúsenosťou nákazy Covidom-19. Vírus totiž pripravuje o čuch a chuť. Vysoké horúčky ho opustili po 12 dňoch.
„Prvý deň som prespala dvadsať hodín v kuse. Nevládala som sa dovliecť do kuchyne. A mala som pocit viny, že sa odo mňa nakazili ďalší.“ To je zas skúsenosť vysokoškolskej pedagogičky Dagmar Kusej.
Inú má Emília Bugajová, ktorá učí v Mútnom na Orave škôlkarov. „Keby som nemusela ísť na testy, ani by som o chorobe netušila“, tvrdí.
Ponúkame vám príklady, ako sa pandemické ochorenie u nás prejavuje v praxi.
Ak Emília Bugajová hovorila o bezpríznakovom priebehu ochorenia, je potrebné uviesť aj fakt, že len na Slovensku má tento vírus na svedomí už takmer 70 ľudí. Utorok pritom priniesol aj správu, že obeťou sa stal aj mladý 31ročný muž. Aj tento fakt upriamuje pozornosť na najbližší vývoj.
Andrej Čierny, ktorý pracuje v treťom sektore hovorí, že po prekonaní choroby je pripravený podať pomocnú ruku: „My s vypestovanou imunitou budeme cenní, budeme môcť pomáhať bez toho, aby sme niekoho ohrozovali.“
Ponúkneme aj skúsenosť Jána Dobšoviča, ktorý sa rozhodol o svojej nákaze komunikovať otvorene na sociálnych sieťach. „Covid-19 existuje, prešiel som si ním. A tým, že o mojej skúsenosti hovorím, chcem chrániť ostatných“, tvrdí.
Nie všetci nakazení sú však ochotní so svojou skúsenosťou ísť na verejnosť otvorene a pod svojim menom. Hovoria, že sa obávajú reakcií okolia. Hovoria o pohŕdaní či šikane, ktorú podstupujú.
Moderuje Jaroslav Barborák.