Ak sme boli Slovensku posledný mesiac konfrontovaní s tzv. vojnou eg – alebo vládno-koaličnou krízou, mocnosti okrem pandémie reagovali aj na neuveriteľné správy o vyhladzovaní národa. Konkrétne 12miliónovej moslimskej menšiny Ujgurov. V čínskej provincii Sin-ťiang je vystavená systematickým pokusom komunistického režimu o zničenie. Nútená sterilizácia, mučenie či indoktrinácia – a to len pre to, že sa niekto narodil ako člen menšiny.
Peking takéto správy samozrejme odmieta.
Nie však Európska Únia a Spojené štáty. Po troch dekádach politiky prehliadania či opatrného ticha v záujme obchodu prichádzajú so sankciami. A ak ich uvalili oni, sankčnú odvetu vyhlásil aj Peking.
Zasiahla pritom aj Slovensko – a to prostredníctvom europoslankyne Miriam Lexmann z mimoparlamentného KDH.
Ako vyzerá genocída v 21. storočí a prečo si ju svet všimol až po troch desaťročiach? Všímame si menšiny, ktoré máme doma? A ako vyznieva taká vojna eg na slovenský spôsob vo svetle príbehov, v ktorých ide doslova o prežitie?
Aj o tom v dnešnom Ráne Nahlas.
„Obchodné vzťahy s Čínou môžu byť pre nás pákou, ktorú by sme mohli použiť ako tlak na ukončenie neľudského zaobchádzania s menšinou Ujgurov“, tvrdí europoslankyňa zo sankčného zoznamu Miriam Lexmann.
Moderuje Jaroslav Barborák.