„Má ambíciu oveľa viac regulovať internetový trh, čo vzbudzuje veľa otáznikov.“ Za touto ambíciou s otáznikmi je Brusel a ešte pomerne nová eurokomisia Ursuly von der Leyen. Hovorí o právnych mantineloch pre online priestor a o supervízii – a teda dohľade nad veľkými internetovými hráčmi. Ovocím má byť viac bezpečia, slobody prejavu a férovosti. Cenou však viac regulácie.

„Viac regulácie však znamená aj viac nákladov“ – tvrdí Michal Kardoš zo Slovenskej asociácie pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE), ktorá zastupuje veľkých i malých hráčov v slovenskom online priestore. A tie majú padnúť práve na ich plecia. Naviac, to čo môže fungovať napríklad pri potravinách s „vyššou kvalitou a bezpečnosťou“ oproti iným kútom sveta, nemusí automaticky fungovať v iných oblastiach, tobôž v online priestore.

Čo môžu priniesť tzv. konzultácie Bruselu pri legislatíve o digitálnych službách? Práve zajtrajší ôsmy september je hraničným termínom, do kedy sa k zámeru Eurokomisie môžu vyjadriť dotknutí i širšia odborná a laická verejnosť.

Brusel hovorí o supervízii nad veľkými digitálnymi hráčmi, okrem nelegálneho obsahu sa chystá aj na obsah „škodlivý“ a avizuje, že online priestor tak bude „bezpečnejší, s garantovanou slobodou prejavu a férovejší“.

Digitálni hráči, najmä veľké korporácie, však hovoria o opaku – viac regulácie neprinesie automaticky sľubované benefity. Online priestor môže nakoniec doplatiť na vyššie náklady, ktoré nové požiadavky prinesú.

Moderuje Jaroslav Barborák.