Václav Havel, prvý prezident slobodného Československa, symbol Novembra‘89. Vo svojom prvom novoročnom prejave – len pár dní po uvedení do úradu – vyhlásil široké amnestie. Mali byť bodkou a symbolom – za obdobím neslobody a nespravodlivosti.

S odstupom troch dekád prichádza filmová reflexia tých dní. Amnestie tvorivého tímu okolo Maroša Hečka, Jonáša Karáska a Tomáša Juríčka. Filmové Amnestie však nezostávajú len v leopoldovskej väznici. Rozkrývajú sieť príbehov, v ktorých sa stretávajú a podmieňujú navzájom svoju budúcnosť zlodeji, vrahovia, politickí väzni a ich väznitelia, či tribúni Novembra. Na tridsiate výročie Nežnej revolúcie prichádza film, ktorý zachytáva nielen jej ideály, ale aj ich zámenu za chlieb a hry – za miesta, majetok a funkcie.

Amnestie Václav Havel – či Vašek, ako ho volali priatelia, nakoniec vydal, napriek tomu prišli aj požiare v basách či nutnosť vysvetľovať, čo sa prinajmenšom stalo vo väznici v Leopoldove. Z dvetisíc tristo odsúdených sa tam Havlove amnestie dotkli vyše 600 väzňov. Na celom Slovensku to bolo viac ako 23tisíc amnestovaných. Filmový príbeh sa však do života v Leopoldove ponára už pred ich vyhlásením. A ukazuje realitu, kde pri sebe existovali diametrálne odlišné svety. Tie zlodejov, bitkárov a vrahov a ďalšie, ktoré mali svojich protagonistov vo väzňoch svedomia – či už duchovných alebo v politických väzňoch. A tie príbehy sa navzájom podmieňovali. Motáky s odkazmi pre elitu národa za bránami väznice doručovala aj spoločenská spodina.

Budete počuť hercov Juraja Baču, Gregora Hološka, Marek Majeského, scenáristu a producenta Maroša Hečka a režiséra Jonáša Karáska.

Moderuje Jaroslav Barborák.