„Zistili sme, že veľa vecí funguje cez internet, no živý kontakt so žiakmi to nikdy nenahradí“. Táto skúsenosť jazykára Petra Lazového bude už o pár dní minulosťou. Po takmer troch mesiacoch sa u nás otvárajú školy. Nateraz však len pre prvý stupeň a piatakov. Druhý stupeň a stredné školy zostanú naďalej zatvorené.
Aj tak majú riaditelia škôl problémy s nastavením podmienok. Problém vidia najmä v obmedzení tried na dvadsať žiakov. Elena Jánošiková zo Spojenej školy sv. rodiny v Petržalke hovorí o nutnosti delenia tried, ktorá prinesie nový problém – nedostatok učiteľov. Nakoľko aj tí z druhého stupňa budú zamestnaní online vyučovaním.
„V žiadnom prípade sa nám nepodarí usporiadať to tak, aby deti sedeli v dvojmetrových rozostupoch“ – dopĺňa riaditeľka Etela Hessová, ktorá zabezpečuje aj rozbeh materskej školy, nakoľko pri Základnej škole Milana Hodžu pod bratislavským hradom majú aj škôlku.
Riaditelia upozorňujú aj na problém s piatymi ročníkmi, v ktorých sú na jednotlivé predmety rôzni učitelia. Krízový režim teraz počíta s jedným na celý blok predpoludňajšieho vyučovania. Spôsobuje to ďalšie problémy – napr. so suplovaním.
Problémom má byť aj fakt, že návrat do školy je na „dobrovoľnej“ báze. Školy riešia zabezpečenie online vyučovania pre deti, ktoré zostanú doma.
A v neposlednom rade je otázka bezpečnosti učiteľov a žiakov. Ide najmä o pedagógov starších ročníkov. „Nie je vôbec dotiahnutá otázka testovania pedagógov na Covid-19“ – konštatuje Etela Hessová. Niektorí si ich robia na vlastné náklady, niektorým prispejú aj samosprávy.
Školy sa po takmer troch mesiacoch otvoria v pondelok prvého júna. Podľa ministerstva školstva sa do nich vráti odhadom 60 až 70 percent žiakov. Má ísť o odhad založený na predbežných dátach z jednotlivých krajov. Otvoria sa rovnako školské kluby a jedálne. Rodičia však nemôžu počítať s klasickými otváracími hodinami – od skorého rána do neskorého popoludnia.