Korona nás dostáva do kolien, pomoc štátu musí byť rýchla, inak nám hrozia nenávratné straty. Malí a strední podnikatelia reagujú na prvé týždne štátneho blackoutu a na ohlásenú vládnu pomoc.
Braňo Fitko prevádzkuje Vinárničku na rohu v jednej z bratislavských častí. Napriek tomu, že zostáva zatvorená, skúša to s rozvozom vína. V zásobníkoch je totiž jeho životnosť obmedzená a blíži sa čas, keď môže byť neskoro. Už to by znamenalo straty v tisícoch, ako tvrdí.
S koronakrízou bojujú aj Ján a Klaudius Ciuttovci. Otec a syn, ktorí už tretiu dekádu prevádzkujú predajňu a servis bicyklov. V pondelok ju mohli otvoriť, no aj tak hovoria o stratách na úrovni 50%.
Koronavírus skrížil plány aj Marekovi Trávničkovi, ktorý sa živí prekladom a tlmočením. Pracuje aj pre európske inštitúcie, ktoré sú aktuálne tiež v utlmenom režime . Aj pre obmedzené možnosti leteckej dopravy je uväznený doma.
Michaela Valentová obchoduje s nealkoholickým vínom. Hovorí, že ľudia si dnes rozmyslia, na čo dajú peniaze, čo už pociťuje na objednávkach. Nádej vidí v online obchodovaní.
Ako zasiahla pandémia do životov malých a stredných podnikateľov? Pomôže im pomoc štátu? A koľko sú schopní vydržať, ak sa situácia bude meniť len pozvoľna?
Malí a strední podnikatelia tvoria u nás vyše 90% všetkých foriem podnikania a vytvárajú tri štvrtiny pracovných príležitostí. V Aktualitách sme vyšli medzi nich a na situáciu, pred ktorú ich postavila pandémia, sme sa pýtali v ich prostredí.
Moderuje Jaroslav Barborák.