Dediny zrovnané so zemou, desiatky zranených, šiesti mŕtvi, to všetko výsledok ani nie hodinového vyčíňania tornáda. Nie však vo vzdialenej Amerike, ako sme boli zvyknutí doteraz, ale pár kilometrov od slovenskej hranice na južnej Morave.
Čo sa to deje? Je to dôsledok radikálne sa meniacej klímy, alebo výnimka, ktorá potvrdzuje pravidlá? Téma pre lovca búrok Richarda Tótha, ktorý sa im profesionálne venuje už desaťročie.
Tornádo z južnej Moravy malo podľa ČHMÚ silu štvrtého z piatich stupňov Fujitovej stupnice. Rýchlosť rotácie v ňom dosahuje podľa Richarda Tótha 300 km/h. „Nebezpečné nie je samotné tornádo, ale fakt, že pri dotyku so zemou všetko rozmetá a berie so sebou. Najväčšie škody robia trosky pri spodku tornáda“, tvrdí slovenský lovec búrok.
Pozorovaniu a dokumentovaniu búrok sa Richard Tóth venuje už viac ako desaťročie. S priateľmi založili aj platformu stormchasers.sk
„Tam lietali autá, ktoré majú viac ako tonu. Vieme si predstaviť, akú silu mal tento živel.“
Aj vzhľadom na klimatické zmeny budeme v našom geografickom priestore podľa Richarda Tótha konfrontovaní s výskytom nebezpečných tornád častejšie.
Moderuje Jaroslav Barborák.