„Zostať doma sme nemohli, veď charita má práve v krízových situáciách byť pri ľuďoch“. Z tohto presvedčenia sa potom podľa Borisa Hrdého, ktorý stojí na čele Bratislavskej arcidiecéznej charity, zrodila projekt „pošli tašku“.
V čase najväčšej neistoty a dramatických správ zo zahraničia o stovkách obetí denne, ktoré si počítal na svoje konto Covid-19, tak šli zamestnanci a dobrovoľníci charity do prvých línií. Tie predstavovali príbytky najohrozenejších skupín – seniorov. Pre nich zabezpečovali to najpotrebnejšie – nákupy základných vecí.
„Pre seniorov sme sa tak stali neraz jediným kontaktom so svetom“ – tvrdí Boris Hrdý.
Bratislavská arcidiecézna charita je súčasťou siete sociálnej pomoci, ktorú zastrešuje Slovenská katolícka charita. Práve v tieto dni si pripomína tzv. Národný týždeň charity. Vzhľadom na špecifický čas aktuálnych obmedzení sa však z ulíc a verejných priestranstiev podujatie presťahovalo do online priestoru.
„Online svet už nie je cudzí ani starším ľuďom. Naše služby si niektorí objednávali aj prostredníctvom webového spojenia“, tvrdí Boris Hrdý.
Čas koronakrízy ich obohatil o novú skúsenosť: napriek strachu nachádzali vďačných seniorov, ktorým najviac chýbala obyčajná ľudská blízkosť.
Vo svojich zariadeniach charita pomáha okrem starších aj ľuďom, ktorí zápasia so závislosťami, či znevýhodneným deťom s ťažkými zdravotnými diagnózami.
A s čím dnes charita a charitatívne organizácie zápasia? Okrem večného problému s nedostatkom financií aj s tým, že sa neraz stávajú „odkladiskom“ nepotrebného šatstva. A rovnako hovoria, že im chýba systémové riešenie pre tak žiadané opatrovateľské služby.
Do sveta pomoci druhým nás uvedie Boris Hrdý, ktorý vedie Bratislavskú arcidiecéznu charitu.
Moderuje Jaroslav Barborák.