Čelíme vlne smútku a po pandémii Korony nás zrejme čaká ešte aj epidémia duševných porúch, varuje renomovaný psychiater Peter Breier. Naša psychiatrická starostlivosť pritom nestíhala už v predpandemických časoch no a dnes počet depresii, úzkostí, panických porúch či domáceho násilia alebo závislostí dramaticky narastá. Pomôcť by ale mohli eurofondy.
Z európskeho Plánu obnovy by sa totiž mala zreformovať aj starostlivosť o naše duševné zdravie. Rezort zdravotníctva však chce za 100 miliónov najmä stavať – postaviť detenčný ústav, centrá pre autistov, ale najmä vybudovať vyše 50 psychosociálnych centier pre chronických pacientov. O starých ľudoch, deťoch s ADHD – či sociálnych pracovníkoch, ktorí už dnes v našej psychiatrii zúfalo chýbajú však v pláne niet ani zmienky. Na zriadenie dočasnej „Národnej linky podpory duševného zdravia“ sa pritom našlo úctyhodných 500 tisíc eur.
Či teda milióny z európskeho Plánu obnovy našej psychiatrickej starostlivosti reálne pomôžu je tak podľa odborníkov veľmi otázne.
V akom stave je duševné zdravie Slovákov sužované pandémiou a jej dôsledkami? A ako to zvládne naša psychiatrická starostlivosť, ktorá takpovediac krívala už v predpandemických časoch? No a akú reformu vlastne prináša 100 miliónový plán rezortu zdravotníctva, o ktorom sa doteraz neviedla prakticky žiadna diskusia a to nielen medzi pacientmi, ale ani medzi odborníkmi? V dnešnom Ráno Nahlas na to odpovedia psychiater Peter Breier a Andrej Vršanský z ligy za duševné zdravie.
Pekný deň vám želá Braňo Dobšinský.